Co s posekanou trávou ze zahrady?

Posekaná tráva se zahrady se nevejde do kontejneru na bioodpad a mám tak problém se ji zbavit. Mám hledat místo kam ji odvážet, založit z ní kompost nebo vás napadá jiné řešení?

Nejlepší odpověď
Lencis

Nejsem odborník, ale čistě laicky navrhuji založit v rohu zahrady kompost. Určitě ho využijete i na další odpad vhodný ke kompostování. My máme také kompost, schovaný za keříkem, u něj i nádobu na bioodpad. Bednu na kompost doporučuji spíš vyšší a ne velkou. Tráva lépe slehne, a rychleji se ztratí než když je bedna veliká 😉

Další odpovědi
LejdyTerr

Pokud je tráva delší, dáváme sousedovi pro králíky, pokud je hodně nízká, vyvážíme na kompost

Attack-design

ano my ji dáváme jedině na kompost

Dandi

Doporučuji založit kompost. Pokud s kompostem budete dále přihnojovat trávu, tak Vám poroste rychleji a navíc kvalitnější.
Kompostování je biologická metoda využívání BRO, kterou se za kontrolovaných podmínek aerobních procesů (za přístupu vzduchu) a činností mikroorganismů přeměňuje BRO na kompost.

Kompostování je aerobní proces přeměny organických materiálů vlivem mikrobiální aktivity na kompost. Dle velikosti a způsobu kompostování rozeznáváme tři základní způsoby kompostování: domácí kompostování, komunitní kompostování a komunální kompostování.

Při kompostování hraje důležitou roli surovinová skladba, přesněji poměr uhlíku a dusíku (C:N), dostatečné množství strukturního materiálu, které dovolí přístup kyslíku, přítomnost mikroorganizmů a vhodná vlhkost kompostu.

Při domovním a komunitním kompostování je aerace zajišťována převážně přírodními fyzikálními pochody – difuzí a konvekcí, doporučuje se však provádět také manuální překopávání například vidlemi či lopatou minimálně jednou za půl roku.

Při komunálním kompostování je aerace ve větší míře realizována mechanizovaným překopáváním pomocí překopávačů. Aeraci lze také zajistit nucenou aerací, kdy je výměna vzduchu do kompostovaného materiálu zabezpečena vháněním či odsáváním vzduchu.

Pozn: v cizojazyčné litaratuře se můžeme setkat s pojmem suché anaerobní kompostování (dry anaerobic composting) jedná se o zvláštní způsob výroby bioplynu (anaerobní digesci) technologií podobnou kompostování. Výsledný produkt se po procesu kompostuje aerobně a vzniká kompost.