1popelka1

Kam s posekanou trávou?

Dnes za mnou přišel nově přistěhovavší soused z města, zoufalý, že neví, co s posekanou trávou:-).
Kompost nemá, kontejnery na bioodpad se u nás na vesnici nevedou. Kompostárna jinde je daleko.
Spousta lidí bydlících u potoka problém řeší tak, že hází trávu do břehu, nehledě na to, že se dopouští přestupku.

Co děláte s posekanou trávou vy?
Doplňuji:
Odpověď najdete v diskuzi, ale klidně pište dál

Nejlepší odpověď
Toruk

Nejlepší je na kompost… pokud jej soused nemá, založí-li si jej, bude ho mít 🙂
A nebo sekat trávu bez sběrného koše a nechat ji ležet- trávníku to neuškodí; po chvíli se tráva rozloží a nebude po ní na trávníku ani stopy… záleží na třídě komfortu.

Další odpovědi
annas

To je opravdu problém. Kdysi bylo trávy nedostatek, protože lidé chovali králíky. Dnes zřejmě chov omezili, takže tráva přebývá.
My dáváme trávu na kompost. Pokud nechce Váš soused zkrášlovat okolí potoka, asi by měl někde v koutku kompost založit.

ReHu

Sušenou si ji berou lesáci na zimu pro srnky.
Nebo sekat častěji a ty krátké kousíčky se nechávají v trávníku a tam se rozloží jako mulč.
Doplňuji:
No jo, souseda si nevyberš 🙂. Komu není rady, ať si pomůže sám.

oskar

Spalování je zakázané tak do kompostu s tím.

anonym

Na chalupě jsem ji házel do nejvzdálenějšího koutu zahrady – s vědomím,že jednoho dne bude halda tak veliká,že se budu muset naučit se pást.

Jahoda

My chováme králíky, takže tráva přijde jim. Postavili jsme si takový „mini chlívek“ (já tomu tak říkám, protože nevím, jak jinak to nazvat) a tam dáváme seno. Takže, když se seká, část čerstvé trývy se dá králíkům a zbytek sušíme na zahradě a dáváme do „chlívečku“. Jinak, pokud by bylo trávy nedostatek, máme hned vedle našeho domu pole a tam si můžeme nasekat trávy kolik chceme, neboť oni to moc nesečou. Navíc kousek pole je naše, takže je to paráda 🙂

elektrikář

Vozím jí sousedovi má slepice a na drobno nasekaná tráva jim náramně chutná, Suší jim to i na zimu

Bumbes

Po jednoduché úpravě nože sekačky a častějším sekání trávníku se rozsekané částečky lehce vstřebají do stávajícího porostu, je to tzv. zelené hnojení – mulčování.

bt.cz

Určitě kompostér. Taky jsme nevěděli, co s trávou a ostatním přírodním odpadem. Koupili jsme si kompostér a jsme maximálně spokojení.
:)

Zdroj: www.puruplast­.cz/produkty/kom­poster/

1popelka1

Soused mi na mé rady odpověděl,

  1. že kompost si zakládat nebude, protože jej nevyužije, respektive krom trávy by v kompostu nic nebylo a pak taky neví, na co by pak kompost použil
  2. kompostér je malý…. to jsem mu nedokázala poradit, nevím jestli se do kompostéru vleze tráva ze zahrady o rozloze cca 20×30m. I mě se zdají z obrázků kompostéry strašně malé, nedokážu si představit, jak do něj nacpu skoro dva vozíky – máme stejně velké zahrady. Tak jsem mu poradila více kompostérů – ale to nechce, to si prý rovnou může založit ten kompost 🙂
  3. do potoka trávu vozit nebude, protože je daleko a nemá vozík
  4. o lesní zvěři jsem už taky slyšela, ale nevěděla jsem, jestli je to pravda, tak jsem mu navrhla, ať se zeptá místního myslivce, jestli je tu ta možnost…. Nezná ho, takže ptát se nebude
  5. slepice, králíky mají sice další sousedi, ale krmí je vlastní trávou
  6. další rada, ať nechá posekanou trávu ležet – to by se mu zase nanosila do domu. V tom s ním taky souhlasím, s tímhle jsme se potýkali i my.
  7. už skoro v zoufalství a s úsměvem jsem mu schválně řekla, ať ji teda na podzim pálí a bude mít klid – no urazil se, že prý jestli nevím, že je to zakázané 🙂 A při odcházení stačil ještě říct – „no hlavně, že vy, vy, vy trávu vozíte autem pryč a máte vozíííík!“ a odešel…. Asi jsem nenavázala nové dobré sousedské vztahy.

Která odpověď je správná? Všechny, navrhovala jsem mu různé varianty, ale nějak si nedal říct….

My vozíme trávu ke známému, který má kompost a jsme rádi, že nemusíme tento problém řešit. Kompost máme jenom mini, protože jej moc nevyužíváme.

Pokračování včerejší story mělo dnešní dohru, ptala jsem se ho, jestli už našel řešení a jen mi odsekl, že si mě pohlídá, že kdo ví, kam my tu trávu vozíme a ať se neopovážím ji pálit a čmoudit, jinak by mě nahlásil.

Za dobrotu, na žebrotu….

Bumbes

Do kompostéru se vejde až překvapivě mnoho trávy a napěchovaná tráva v kompostéru do příštího sekání slehne na malinkou hromádku.

Proti zanášení mulčované trávy do objektu stačí rohožka u vchodu.

A na nevrlého souseda platí nejspíš kopanec do zadnice…

1popelka1

Bumbes, díky – rohožka sice stačí, ale mužové ji nevyužívali a okřikuj je pořád jako malé děti… takže z jejich pohodlnosti teď musí vozit trávu k tomu známému 🙂

To vím, že slehne, ale prostě si to nedokážu představit, ještě jsem to u nikoho neviděla, tak asi proto.

Už slyším souseda – „A co s tou malinkou hromádkou mám jako dělat? To už mi asi neřeknete,co“… Br, mám z něj osypky. Asi si jeho odpověď nechám ujít a už mu radit nebudu.

Bumbes

jediné co mne napadlo:
Chytrému napověz, hloupého nakopni … a pořádně!