co je ortopedie

popis čím se zabývá ortopedie jako lékařský obor

Nejlepší odpověď
Bonifác

Ortopedie je samostatný lékařský obor, zabývající se onemocněním, vrozenými a získanými deformitami, funkčními onemocněními a poraněními podpůrného a pohybového aparátu, jejich léčbou, prevencí, rehabilitací.

Kromě léčby je významná v ortopedii zejména prevence, tedy zabránění vzniku onemocnění a deformit pohybového aparátu. Odtud ortopedie získala i svůj název – z latinského „orthos“(=rovný), „paidion“ (=dítě) a znak – zachycuje rostoucí stromek, který je křivý, a jeho růst je usměrňovaný kůlem, ke kterému je přivázaný.

Zdroj: http://www.or­topedie-svitavy.cz/

Další odpovědi
alenka901

Hlavní náplní činnosti ortopedie je léčba

  • degenerativních a zánětlivých kloubních onemocnění,
  • sportovních poranění ,
  • vertebrogenních algických syndromů,
  • skoliozy a plochonoží dětského věku,
  • diagnostika nádorových onemocnění pohybového aparátu.

Dandi

Obor ortopedie se zabývá vadami, nemocemi a úrazy pohybového ústrojí.

Attack-design

pohybovým ústrojím – např.ruce,nohy,klou­by