ReHu

Co je ekonomičtější?

Jízda autem po dálnici s vyššími otáčkami, tudíž vyšší spotřeba, více méně stabilní rychlost cca 100–110 km/hod, nebo nižší rychlost, nižší/vyšší otáčky, nižší spotřeba ?, ale rychlost 40 – 100 km/hod při jízdě přes obce?
Díky
Doplňuji:
Já vím, že při vyšší rychlosti je i vyšší spotřeba. Ale pokud bych měla jet 100 km rychlostí 60 km/hod, tak se psych.zhroutím. Navíc rychlost při projíždění křižovatkami není konstantní, je potřeba řadit, brzdit a zrychlovat a tím spotřeba také vzrůstá.
Po dálnici jedu téměř stejnou rychlostí celou dobu.

Nejlepší odpověď
tuCZek

třeba moje felda jede nejekonomičtěji v 80–90 km/h

Další odpovědi
fablen

pouze osobní názor: jízda autem po dálnici

Honzucha

řekl bych 50–80 km/hod je ekonomičtější.

Tak sem nebyl daleko od pravdy.
Většinou platí, že s rychlostí roste i spotřeba paliva. Hlavní vinu přitom nese zvyšující se jízdní odpor karoserie. Ale toto pravidlo neplatí vždy. Každý vůz má totiž svou nejnižší ekonomickou rychlost, která se pohybuje někde mezi 50 a 60 km/h.

Když jedete pomaleji, motor se špatně plní palivem a auto nemá optimální setrvačnost. Ideální by tedy bylo jezdit padesátkou až šedesátkou. Největší rozdíly ve spotřebě se však projevují ve vyšších rychlostech. Většinou platí, že s rychlostí roste i spotřeba paliva. Hlavní vinu přitom nese zvyšující se jízdní odpor karoserie. Ale toto pravidlo neplatí vždy. Každý vůz má totiž svou nejnižší ekonomickou rychlost, která se pohybuje někde mezi 50 a 60 km/h.

Když jedete pomaleji, motor se špatně plní palivem a auto nemá optimální setrvačnost. Ideální by tedy bylo jezdit padesátkou až šedesátkou. Největší rozdíly ve spotřebě se však projevují ve vyšších rychlostech.

Zdroj: http://auto.id­nes.cz/autosko­la-usporne-jizdy-2-s-rychlosti-roste-spotreba-p0x-/automoto.asp?c=A070508_­195437_automo­to_fdv

mikik

Určitě je lepší jeti po dálnici s vyšší spotřebou.

mosoj

Nelze to tak jednuduše říci. Není jízda jako jízda. Nejlépe si to ověří ti co mají počítač, který jim ukazuje okamžitou spotřebu a potom dosažený průměr spotřeby vzhledem k ujetým kilometrům. Kdo to nezná většinou se diví jak neúsporně jezdil.
Obecně platí, že nejnižší spotřeba je když jedete na nejvyšší rychlostní stupeň. Proto také některá auta mají 6 rychlostních stupňů. Jakmile už to nechce lehce táhnout je ale lepší přeřadit níže. Spotřeba se sice zvýší ale je menší než když budete tlačit na plyn při zařazeném vyšším stupni a sotva to pojede.
Je třeba sledovat rychlost a míru sešlápnutí plynového pedálu a snažit se jet co nejrychleji s co nejméně sešláplým plynovým pedálem ( platí pro všechny rychl. stupně)!! K dosažené spotřebě potom přispívá výškový profil tratě. Je nesmysl bránit autu aby jelo rychleji když to jde z kopce a plyn jenom šimráte. Pokud v tu chvíli dáte nohu s plynu je u motorů se vstřikováním nulová spotřeba ( platí pro otáčky 1500 a více, pod 1500 je potom spotřeba jako při volnoběhu) i když jedete třeba 130 km /hod. Toho zase potom můžete využít při jízdě do kopce kde je spotřeba vyšší ale vy jste si našetřila palivo při jízdě z kopce. Tímto se dají dosáhnout velice dobré průměrné spotřeby a nemusíte se po dobré silnici ploužit.

franku

Hodně záleží na autě(benzín.naf­ta,převodové poměry a jiné).Třeba s Feldou je ideální tak 90–100 km/hod,ale třeba s BMW klidně můžete jet úsporně 130km/hod.

vindic

Samozřejmě, že druhá varianta, pokud těmi
obcemi nejsou velká města se zácpami a
zbytečnými stáními na semaforech. Prům.rychlost mám 70Km/hod. bez dálnice. Spotřeba 6–6,5 lt/100 /léto/zima. Vozidlo R19, 1,4 55kW. Již více než 10let stabilní spotřeba.

cukrar

Re-Hu, povím vlastní zkušenost. Již několk let jezdím do Podhajské na Slovensko. Abych neplatil dálniční známku, jel jsem Pardubice Brno, Hodonín, Senica, Trnava, Hlohovec, Nitra, Podhajská.
Jelikož dodržuji rychlost tak spotřeba byla okolo 6,5 litrů s fábií. Cesta trvala asi 6–6,5 hodin.
Minulý týden jsem to jel po dálnici směr: Pardubice, Ždár, Netín, dálnicí Brno, Bratislava, Nitra, spotřeba 7,3 litrů rychlost 134km tempomatem a za 5 hodin na místě. Stejné vozidlo, stejný řidič.

Takže nevím je to na každém jak se rozhodně…

venkovan

Je otázkou co si pod i pojmem ekonomičtější představujeme. Zda jen spotřeba paliva + provozní náklady a nebo ještě k tomu náš čas či čas rodiny.
V podstatě ale platí jezdit tak aby motor měl „lehký“ chod. Tedy aby se vyloženě nehnal ve vysokých otáčkách nebo naopak nedotahoval v nízkých otázkách na plný plyn . U benzinového motoru je optimum 1/2 – 3/4 maximálních otáček a tak asi na 1/4 přidaný plyn (po rovině). Včas řadit jak na vyšší, tak nižší rychlost (zas zbytečně při rozjezdu vytáčet motor (pokud to není z hlediska bezpečnosti a plynulosti potřeba – například rychlejší rozjezdy na světelných křižovatkých apod.). Nevozit zbytečné zátěže (tchyni, manžela apod.), hustit pneumatiky na správný tlak podle zatížení auta, sundavat střešní nástavby, zbytečně nepouštět klimatizaci a hlavně jezdit plynule pokud to provoz dovolí.
Pomalá jízda na dálnicích apod rozhodně není ekonomická. Pomalé osobní auto zbytečně komplikuje silniční provoz (většina řidičů jinak vnímá stejně rychlou / pomalou jízdu kamionu a osobáku), zatěžuje tak další účastníky provozu a v neposlední řadě je u něj i šance na dopravní nehodu nárazem ze zadu rychleji jedoucím vozidlem.
V poslední době se objevují i takové rady jako nevyřazovat, ale jet z kopce na zařazenou rychlost. To je ale jen pravda v prudších kopcích, kdy váha auta přetlačí odpor motoru,jinak se musí i z mírného kopečka trochu – nad otáčky volnoběhu přidat, protože motor bez přidání jinak auto svým odporem zastaví.