Frogman

Při jaké rychlosti má auto nejnižší spotřebu?

Vím, může se to u každého lišit, ale jde mi jen o takovou přibližnou rychlost.
V techničáku například mám, že při 50 km/h „žere“ nejvíc, při 120 km/h méně a při 90 km/h nejméně (myšleno nejméně z těchto tří uvedených rychlostí).
Je tedy vidět, že ne všude platí „s rychlostí roste spotřeba“, takže to asi nijak spočítat nelze, že?

Nejlepší odpověď
dr.luha

Spotřeba je úměrně závislá na otáčkách motoru a odporu vzduchu. To znamená jezdit na co nejvyšší (zařazený) stupeň rychlosti při co nejnižších otáčkách motoru – v rámci plynulého chodu motoru. Motor také zatěžují měkké gumy, hustý olej v převodovce a vysoká spotřeba elektrické energie ve voze. Hustota převodového oleje je volitelná – pro letní a zimní provoz, např. PP 80 nebo PP 90. K dotazu – při 50 km/h žere nejvíc, když pojedeš na trojku, ale žere nejmíň, když pojedeš na čtyřku.

Další odpovědi
cukrar

Nejnižší spotřebu má při rychlosti 0, ale to asi nemaslíte.

Při 50 je myšleno v městském provozu, takže to je tím rozjížděním a zastavováním. 90 je plynulá jízda po silnici a 120 je na dálnici, kde při vyšší rychlosti je větší odpor vzduchu.
Takže platí, že čím větší rychlost, tím větší spotřeba.
Zkuste to s vozidlem, které ma okanžité měření spotřeby vozidla a hned to víte.

Kulpix

Auto nejmíň ,,žere'' , když ho řídí někdo, kdo má cit v noze a nebojí se použít řadicí páku.

Dochy

Ono to, že má při 50 největší spotřebu není jen tím, že jde o městský provoz, ale také o to, že motor má nějakou základní/klido­vou/minimální spotřebu. Zkrátka spotřeba není přímo úměrná výkonu (rychlosti, otáčkám,…), ale je posunutá o něco nahoru (řekněme 0,5–4l benzínu na hodinu ten motor spotřebuje i na volnoběh). Při padesátce se to rozpočítá jen na těch 50km, při 100 se to rozpočítá na těch 100 (takže spotřeba vlastně poloviční).

V ekonomii na to maj pojmy fixní náklady (pro motor je to řekněme 1l/hodinu – cena toho že motor vůbec běží) a variabilní/mezní náklady (řekněme 4l/100km – cena každého dalšího ujetého kilometru)
Použiju zjednodušení – neuvažuji drastické zvýšení spotřeby při vysokých otáčkách a odpor vzduchu při vysokých rychlostech – to je ta extrémní spotřeba při 120km/h

Tohle by nám dalo spotřebu při rychlostech 50 a 100 (vztaženou na 100km)
50: 1[litr/h]*2[h] + 4[l/100km] = 6 [l/100km]
100: 1[litr/h]*1[h] + 4[l/100km] = 5 [l/100km]

Nejsem si jist, kolik bývá ta „klidová“ spotřeba a nedá se to popsat až tak jednoduše, je tam víc vlivů a parametrů které by se museli zohlednit pro opravdu smysluplný výsledek. Ale zkrátka při příliš nízkých rychlostech ta spotřeba na 100km bude extrémní i když pojedete naprosto rovnoměrně a klidně po vyklizené ulici.

Kdysi jsem slyšel pro Š120 že ekonomická rychlost je cca 70–80km/h současná auta ji budou mít posazenou asi o něco víše (lepší motory,lepší aerodynamika – vylepšují chování při vyšších rychlostech / více elektrospotřebičů, klimatizace, denní svícení – zvyšuje tu základní spotřebu)

Kryšpín

Úsporná jízda snižuje spotřebu, ale nikoliv rychlost průměrnou. Záleží v čem jedete, sporťák, atmosférický, neb přepl. motor, ztráty v mechanismu, odpor vzduchu, kam jedete nadmořská výška a.t.d., podle mého odhadu, pokud nejvíce používáte kroutící moment motoru, tak by měla být spotřeba nižší.