baghira

Je jízda s tempomatem úspornější?

Nebo jde jen o pohodlí řidiče?

Nejlepší odpověď
anonym

Prvotní je pohodlí řidiče a úplně původní účel byl vyloučení rizika pokut za překročení rychlosti.
Úspora by byla měřitelná jen u nastavení na ekonomickou rychlost, oproti tomu když nastavím rychlost na 160km/h, tak to žere jako blázen.

Další odpovědi
cukrar

Nejsem tak velký znalec, ale když jedu plynule, počítač ukazuje nějakou spotřebu, zapnu tempomat a spotřeba vždy klesne.
Využívám tempomat maximálně jak můžu.

DDarent

Podle toho, jakou rychlostí jedeš.

Valky

Jde jen o pohodlí. Úspora je stejná ať jedete na tempomatu nebo ne… :)

casey

Neni a jde jen o pohodli. Tempomat udrzuje rychlost misto tebe.
Ty vymakanejsi auta nejen udrzuji rychlost, ale i spomali pri dojetí vozidla a pak zase zrychli. Skoro bych rekl, ze v tomto pripade by byla uspornejsi jizda bez tempomatu, nebot clovek muze reagovat citliveji (vidim-li v dalce predjizdet 2 kamiony, sundam nohu z plynu drive, nez by spomalil tempomat. Ten by je nejdrive dojel)

venkovan

Pokud jedu plynule ano, pokud musím dost pribrzďovat a rozjíždět se, tak bez tempomatu je menší spotřeba.
Moc ho nepoužívám, protože dlohých jízd je málo a vhostém provozu buď musím pořád přecvakávat rychlost a nebo pořád šlapat na brzdu.