postcd

co je dvousměnný provoz?

našel jsem asi 2 vysvětlení ale nerozumím tomu, mohl by to tu někdo prosím vysvětlit tak aby to i uplně blbý pochopil?
Doplňuji:
prosím aby to pochilo i 5 leté dítě, které neví co je to směna, provoz

Nejlepší odpověď
MK44

Milé pětileté dítě. Aby Ti tatínek a maminka mohli koupit housku, bačkůrky a kohouta nebo noťas na hraní, musí na to vydělat peníze. Peníze se vydělávají v zaměstnání. Tak například maminka od sedmi hodin ráno do tří hodin odpoledne obsluhuje v lahůdkářství a za to dostane zaplaceno. Ale protože lidí chodí nakupovat do lahůdkářství jak dopoledne tak k večeru, je potřeba, aby tam obsluhoval někdo celý den. Takže Tvoje maminka je tam třeba od šesti hodin do čtrnácti a potom ji vystřídá jiná paní, která je v obchodě od čtrnácti hodin do desíti večer. Ve čtrnáct hodin se vymění a maminka jde domů. Tomu se říká, že maminka měla ranní směnu a ta druhá paní směnu odpolední. Takovému způsobu práce se říká dvousměnný provoz. Nebudeš tomu věřit, ale jsou pracoviště, kde pořád musí někdo být. Ve dne i v noci. Například sanitku musí někdo řídit i v noci. Nebo řídit tlak plynu na vaření musí někdo i v noci ze soboty na neděli. To koukáš, co? Na takových pracovištích se slouží ve dvanáctihodinových směnách. Třeba Tvůj tatínek je tam od rána do večera a tatínek Jóny odnaproti je tam potom celou noc až zase do rána.
Jestli nevíš, co je to hodina, pracovat nebo kohout, zeptej se na www.odpovědi.cz. Určitě se tam najde někdo trpělivý, kdo Ti to rád vysvětlí. Já už musím končit. Tak pá.
😉

Další odpovědi
anonym

Nepochopíš co je dvousměnný provoz a co třeba čtyřsměnný?
Jedna směna dělá od 6–14, druhá 14–22, třetí 22–6 a čtvrtá má dva dny volno, protože se dělá nepřetržitě, co znamená bez sobot, nedělí, svátků.
O víkendu jdeš do práce a pak máš třeba pondělí, úterý volno, popř.jiný dny v týdnu jak to vyjde.
Celý víken volno je po šesti nedělích a pak zase šest neděl čekáš (jenže během tohoto čekání máš volno v týdnu) aby jsi měl o víkendu volno.
Je vidět, že vy mladí, už nevíte co je to dělat na směny.

pusinka50

Záleží na tom, jak v kterém podniku. Pakliže podnik potřebuje pokrýt pracovně celých 24 hodin dne, tak to znamená, že makáš 12 hodin a se střídáním denních a nočních směn. Denní může být např. od 6 hod do 18 hod, večerní směna od 18 hod do 6 hod do rána. Nebo jiný rozvrh hodin po 12 hodinách. Na to nemohou být jen 2 lidé, protože pracovní směny v týdnu pro 1 člověka mohou být podle Zákoníku práce max 40 hod týdně a denně max 8 hod či spíše 8,5 hod s povinnou přestávkou půl hodiny, kterou je zaměstnavatel povinen poskytnout po 6 hod nepřetržité práce. Takže když budeš pracovat ve směnách 12 hod denně, pak musíš dostat volno třeba po 2 dnech práce, na 2 dny. Dej si to dohromady s tím, co píše lahny…

Drap

V jeden den pracují dvě směny. Většinou ranní a odpolední. U dvanáctihodi­nových směn potom ranní a noční směna. Kromě toho v některých firmách je třísměnný provoz. Kromě toho u zařízení která to vyžadují je nepřetržitý provoz

Emefej

Dvousměnný provoz obvykle znamená týden ranní a týden odpolední. Ale v různých firmách můžou praktikovat i jiný druh harmonogramu směn.

anonym

Nechápu, co je na tom nepochopitelného – takže,případně, upřesni otázku…
😉
Dvousměnný provoz je takový, v němž se pravidelně střídají dvě skupiny (směny) pracovníků. Pracovní den zahajuje první směna a ta je po určité době vystřídána (na pracovních pozicich – např. u strojů) směnou druhou.
Obvykle se po nějakém intervalu (např. týdnu) směny prostřídají – tedy ta „druhá“ pracuje v čase „první“ (v rámci pracovního dne dřívějším) a naopak.
Doplňuji:
Ad doplnění:
Bude výrazně jednodušší pětiletému dítěti vysvětlit význam dvou-tří nových pojmů, než namísto slov s jasným významem vymýšlet nová – pokud je tohle tím jediným problémem…
😉

mosoj

Vychází se ze zákonné pracovní doby 40 hod za týden.
Dále ječ třeba rozlišit směnný provoz a nepřetržitý směnný provoz.
Pokud se dělá na př. po – pá dvousměnný provoz, je to něco jiného než když se dělá i so – ne . Pak se jedná o dvousměnný provoz nepřetržitý. Totéž platí i třísměnném provozu kdy se dělají i noční.

Nejlépe se obsazují provozy jednosměnné , dvojsměnné či trojsměnné.
Tam je počet pracovníků dán směnností a počtem pracovišť. Pro nepřetržité provozy jsou již třeba pracovníci navíc. Každá fabrika si to řeší jinak.
Doplňuji:
Jo a personálně řídit nepřetržitý provoz není žádný med. Jenom vyčerpat dovolenou je problém. Řídil jsem takový provoz 25 let , takže vím o čem mluvím.
Pravdou je, že takové ty schválnosti, které někteří pracovníci dělali, dnes nejsou, aly ty byly pro mně navíc k velké škodolibosti pracovníků.
No dnes to je trochu jinak.

marci1

Příklad : Ve firmě je zaměstnáno 10 osob. Třeba 1 týden chodí 5 lidí do práce na ranní směnu ( 6–14 hodin ), zbývajících 5 na odpolední směnu ( 14–22 hodin ). Další týden se vystřídají a ti co chodili na ranní směnu mají odpolední a ti co měli odpolední na ranní. Firma je v provozu od 6 hod. do 22 hod., pracuje se na dvě směny. Směna je doba pracovní činnosti jednotlivého pracovníka, provoz je doba, po kterou se ve firmě denně pracuje.