Meggie2

Čím začít, když chci napsat knihu?

Nejlepší odpověď
quentos

Ze všeho nejdřív musí člověk vědět, o čem chce psát. Když nemá, co by světu řekl, nemá smysl knihu psát.
Už jsem zažil absurdní dotazy typu „Ráda bych napsala knihu, můžete mi někdo poradit nějaké dobré téma?“ Ne, to opravdu nemůžeme. Na počátku musí být nápad, potřeba sdělit něco čtenářům. A pokud chci psát fiktivní příběh, musím (někomu to možná bude znít paradoxně) navíc i předem vědět, jak má dopadnout, protože v pointě obvykle tkví poselství příběhu.

Další odpovědi
JK2021

Nejlépe si zaplatit kurz tvůrčího psaní nebo alespoň zakoupit učebnice zabývající se danou tématikou + to co napsal quentos.
Sám jsem byl na kratším z kurzů spisovatelky a scénáristky Markéty Dočekalové (mám i její učebnice) a mohu jen doporučit (napsat dobrou knihu není vůbec jednoduché). https://www.mam­talent.cz/

Justin1

Potřebuješ mít myšlenku, často se jí zabývat a hrát si s ní, potom si udělat osnovu a potom tu osnovu plnit tak, aby vznikl postupně celý text.

Potřebuješ mít cíl – čtenáře pobavit, poučit nebo vyzvat k zamyšlení. Čtenáře by tvoje kniha měla zaujmout tak, aby se rozhodl ji číst.

Potřebuješ mít motivaci, vědět, co ti psaní knihy dá, co mu budeš muset obětovat a co má dát čtení knihy čtenáři, aby měl pocit, že ho kniha něčím obohatí.

Taky je dobré si zjistit, jak snadné nebo těžké je takovou knihu vydat a dostat ji na trh, jak velká je konkurence v tom žánru nebo oboru. Možná by pomohlo se o tom pobavit s někým, kdo už nějakou knihu napsal a vydal a má s tím zkušenosti.

aliendrone

Nejlépe volbou „Nový soubor“ v textovém editoru. ;) :D :D

led

aliendrone ale aký textový editor mám použiť, keď píšem drápom čierneho kocúra na bridlicovú dosku?

K hlavnej otázke „Čím začít, když chci napsat knihu?“
Krásne a múdre slová napísali všetci traja skôr odpovedajúci. Na čo však zabudli, ako premýšľate čím začať, nájsť to prvé správne slovo je naozaj ťažké. Prvé slovo, prvá veta musí byť práve to, čo čitateľ podľa názvu knihy očakáva. Od nej musí začať cesta k vrcholu príbehu. Hovorí sa, že prvé slovo, musí byť ako prvý krok vašej cesty. Zvyklosťou je, že prvý krok je vykročený ľavou nohou a teraz si všimnite, koľko ľudí vykročí pravou nohou. Rovnako je to aj so začiatkom knihy.
Ak dám bokom, čím a na čom písať, zameriam sa na váš problém – formu textu. V prvom rade si uvedomte akému čitateľovi príbeh píšete, čím je váš text: je to úradný oznam, zápisnica z pracovnej porady, rozprávanie nestranného pozorovateľa, rozprávanie priameho účastníka, alebo iný spôsob…

2 príklady prvých slov príbehu,
príklad 1 –

Jej oči vo vráskavej tvári obrúbenej záplavou sivých vlasov žiarili spomienkou.
„Na čo myslíš?“ opýtal som sa, akoby sme včerajší rozhovor ani neprerušili.
„Na život. Na život, ktorý oceníme, až keď ho strácame“

príklad 2 -
Mám pred sebou starú fotografiu. Jedna z mála fotiek, ktoré sa podarilo zachrániť pri požiari. Pokúšam sa ju obnoviť do pôvodnej farebnej krásy. Kto sú títo ľudia? Čo za tvár sa skrýva v pozadí?

Táto fotografia mala svoj osud.
Bola jediná z celej série, čo mi zostala. Držal som ju, napriek poškodeniu, desiatky rokov vo svojom archíve. Žiaľ, už bez negatívu…

Nedávno som sa pokúsil obnoviť jej farebnú krásu, pomocou počítača a uvidel pred sebou tento príbeh.

Po úvodných slovách (variant 1 / variant 2) nasleduje vlastný príbeh

Je krásny májový večer. Už vyše 40 rokov nám vládne Jeho cisárske veličenstvo František Jozef I.
Som Johanka, najdúch. Od ranného detstva slúžim v dome bohatého mešťana. Ako 5 ročnú ma našli na schodoch do tohto paláca a zobrali k sebe. Veľkomožná pani ma darovali svojej 5 ročnej dcérke. Vyumývali ma, obliekli ako bábiku a Milosťslečna sa so mnou hrali, ako s bábikou. Aké krásne šatôčky mi obliekali a vlásky česali. Spávala som v malej postieľke pri nohách jej postele. Len zle bolo, keď Milosťslečne vypadol z ruky porcelánový hrnček a rozbil sa. Dostala som za to trsteničkou po zadku. Veľmi som plakala od tých štípancov a Milosťslečna ma potom ľútostivo hladkali po zlatých vláskoch. Ako som rástla, postupne mi prikazovali rôzne práce. Na svoje 8. narodeniny mi Milosťslečna, ani neviem prečo, ostrihali vlasy, mala som potom dlho hlavu holú ako koleno, veľmi sme vtedy obidve plakali. Tak mi dali na hlavu čepiec, aby som nestrašila. Keď potom Milosťslečna začali chodiť do školy v Internáte pre dorastajúce slečny, v čase jej neprítomnosti som slúžila v dome a dostala aj uniformu domácej slúžky. Také sivé šaty až po zem, drevené pantofle, bielu zásterku a čelenku do dorastajúcich vlasov. Pomáhala som v kuchyni. Teraz som už veľká, mám už 16 rokov a túto prekrásnu čiernu uniformu s bielou zásterou a krásnou čelenkou na dlhých slnkom žiarivých vlasoch. Ešte stále pomáham v kuchyni, ale už som postúpila aj na službu v komnatách.

Prirodzene celý úvod knihy, príbehy prelínajúce sa v čase a priestore sem nemôžem napísať.
O čom, s akým zámerom, akým spôsobom, pre koho píšete, rozhodujete vy.
Napríklad moje príbehy začínali slovom. Rozprávaním poslucháčom, pohybom tela a mimikou tváre, kreslením obrázkov na stenu a až bolo vynájdené písmo, začali sa uchovávať v písomnej forme.
Ale snáď som vám aspoň trochu pomohla.

aliendrone

led>>> Ó Šmoulinko tančí břišní tance ve slatinách (a tím lákající dobré muže na smrt!), to je přeci JASNÉ. Jediný pro Vás přípustný textový editor je ten z MS Office, bo tento kancelářský balík nám seslalo samo PEKLO (stejně jako celý Mrkvosoft).

Na druhou stranu se VŮBEC nedivím, že se vyhýbáte užívání vlastní medicíny a píšete tradičním odzkoušeným způsobem. ;) :D :D

led

Zabudol ste na T602, vyrobený v Prahe vo 602.ZO Svazarmu
PS 602 teraz sídli v USA a tvorcovia …„Office“ sa zrejme od nej ďalej učia 🙂

Justin1

Ještě větší retro je textový editor Čapek (vyskytoval se i pod názvem „Čížek“) na počítači Atari.

Justin1

Podobný textový editor jako Čapek se vyskytoval i na Slovensku pod názvem „Štúr“.

led

Alík, chachach… užívať vlastnú medicínu? Čo som sebevrah?