Avatar uživatele
dudu

Způsob oslovování příbuzných?

Jak prosím oslovujete své rodiče a další příbuzné. Naše děti nám tykají a ve chvílích pohody oslovují i jménem. My s manželkou jsme svým rodičům tykali, prarodičům, tetám i strejdům vykali. Někteří mojí přátelé rodičům vykají a při zmínkách o prarodičích dokonce onikají /stareček nebo stařenka povídali…/.
Dnes se často setkávám s tím, že děti rodiče zásadně oslovují jménem. Jakou máte zkušenost a názor?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, Jahoda, 9 řemesel, rynek878, Rico před 5040 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

To je těžké. V rodné rodině si tykám s každým. V rodině kde jsem teď si taky tykáme. V předchozích manželstvích jsem rodičům manžela vždy vykala. Mrzelo mě to a nejvíc u bývalého,kdy jsem s ním byla 12 let a stále jsem jim vykala a jeho bratr si přivedl slečnu a ta jim začala okamžitě tykat. Takže je to na každém,jak to chce a jak je vychován. Jinak moje děti mi tykají a jejich partneři taky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ten který je

Rodičům tykám ale neumím si představit že bych je oslovoval jménem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
oskar

Když se rodičům vykalo tak určitě k nim měli větší uctu jako dnes.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
9 řemesel

Tykači = rodinné oslovení dnes
Vykači = s úctou a pokorou též dnes
Onykači = trocha archaismu ale VELIKÁ úcta k oslovenému.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Chandler

Jedině koho oslovuji jménem je můj strýc. Záleží na nich, jak se k tomu postaví a zda jim to nevadí. Jinak zbytek rodiny oslovuji normálně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
rynek878

moje maminka svým rodičům vykala,já samozřejmě tykal,mamko, tati, taťko,babi dědo,ale je pravdou,že můj synovec svým rodičům říká jménem(holt je to jedináček)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bumbes

Doma jsme určitě „Tykači“ napříč generacemi.
Soudruzi mne naučily „Tykat“ skoro každému cizímu, ale zneužívám to jen ironicky (se soudružským přívlastkem), když si to někdo zaslouží. Naopak na důkaz přízně tykám osobám, které mi jsou důvěrně známé a blízké.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Džanička

Já bych si nikdy nedovolila svým rodičům říkat jménem,Jano nebo Vláďo,normálně jim říkám mamko a taťko,a tykám jim samozřejmě.Myslím si že by rodiče ztratily autoritu u dětí které by je oslovovaly jménem.Svým dětem bych to nedovolila aby mi říkaly jménem,jsem prostě jejich matka a hotovo.Ale znám případ kdy dcera řekne své mámě,Libuno ty jseš ale blbá,a blbá Libuna si to nechá líbit,tohle nechápu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kvikal

já teda všem tykám – myslím, že je to neuráží a ukazuji tím že jsou mi blízcí. Možná až budu starší a budu mít třeba tchýni možná začnu vykat. Nikomu z příbuzných neříkám jméném (teda kromě bratranců a malých dětí).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

ja som rodičom tykala,
vykanie je zaužívané na vidieku – dedine, onikanie bolo vlastne prevzaté z nemčiny, ešte býva zaužívané u starých ľudi alebo v pohraničí

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Cullinda

Já to mám pesté : své vlastní rodiče samozřejmě oslovuji mami-tati,strýce nebo tetu strejdo-teto, macechu a otčíma a jejich příbuzné jménem, nevlastní babičku jménem, budoucí tchýni a tchánovi a jejich rodičům vykám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
martina1

Já tátovi odjakživa tykala a a je zvyklý,že mu říkáme tatíku.Prarodičům a strejčkům a tetičkám také všichni tykáme.Ovšem už prastrýcům a pratetám jsme vždy vykali.A když o tom uvažuji,tak z manželovi strany všem vykám,vyjma bratranců a sestřenic.Asi jde o zvyk v jednotlivých rodinách,ale nedokáži si představit,že třeba babičce říkám jménem.Ještě jsem si uvědomila,že obě babičky mému manželovi vykají a on jim také.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

V mém okolí občas oslovují jménem rodiče malé děti, později už ale říkají mami, tati, dědo apod. – tykají.
Mám dojem, že vykání je pouze u starších generací.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jahoda

Oslovovat rodiče jménem mi přijde opravdu dost divné. Svým rodičům jménem neříkám a tykám jim. Vlastně.. celé mé rodině tykám. Z rodiny mého muže tykám jeho sourozencům a jeho rodičům. Zbytek jeho rodiny jsem sice poznala, ale tykání jsme si prozatím nenabídli. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bunnik

Nesetkala jsem se s tím, že by někdo oslovoval rodiče jménem, ale všichni, koho znám, rodičům tykají. A stejně tak prarodičům. U nás v rodině říkáme rodičům mami, tati, mamko, taťko, prarodičům babičko, dědečku, babi, dědo…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
straširybka

já rodičům tykám, někdy jim říkám jménem, ale ze srandy a oni to berou, máme hodně hodně kamarádský vztah, vše si s mamkou říkáme…i do tel. jí někdy oslovuji ahoj iris, jmenuje se irena. ale to je z kurvahoši…když se chci na něco mamky zeptat, řeknu: Irenko, řekni mi proč! proč?…

před 5011 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ve starších dobách se onikalo, nikoliv onykalo. Ještě se rovněž mohlo onkat. Král si mykal.

před 5039 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek