kvikal

Zlato nebo zlato ??

Chci se zeptat co je dražší – jestli zlato nebo bílé zlato. Popřípadě proč tomu tak je.

Nejlepší odpověď
annas

Bílé zlato
Tento materiál byl vyvinut počátkem dvacátého století jako cenově přijatelnější náhrada platiny ve šperkařství Marketingově se ujal pojem bílé zlato.
Bílé zlato označuje slitiny zlata, které získávají příměsemi dalších kovů bílé, bledé zabarvení. Nejčastějšími příměsemi jsou paladium, dříve to byl nikl. Ten se ale kvůli častým alergickým kožním reakcím (více než 10 % lidí je na nikl alergických) používá jen velmi málo. Dalšími příměsemi ve slitinách jsou stříbro, měď a zinek.
Výrobci takovýchto slitin přicházejí se stále novými materiály. Existují tedy i slitiny s kobaltem, chromem a dalšími kovy – rozhodující je zpracovatelnost a zájem zákazníků.

Používání příměsí si můžeme zjednodušeně představit jako míchání barev. Každá příměs mění barvu slitiny, každá také určuje mechanické vlastnosti kovu. Tímto způsobem lze docílit například i načervenalé barvy, pak se jedná o tzv. červené zlato, nebo může zlato získat i zelený nádech.

Více na:

Zdroj: http://www.sper­kar.cz/materi­aly/bile-zlato