Palanka

Živnost a obchodní rejstřík

Jaké následky do účetnictví, nebo vedení daňové evidence má zapsání živnostníka, fyzické osoby – plátce DPH do Obchodního rejstříku?

Odpovědi
kazisvět

Na účetnictví ani daňovou evidenci zápis fyzické osoby do obchodního rejstříku nemá.

Málokterá podnikající fyzická osoba je zapsána do obchodního rejstříku. Zpravidla se tam zapisují jen tehdy, pokud to musí udělat podle zákona, tj. splněním následujících podmínek:

  1. osoby, jejichž výše příjmů či výnosů (případně snížených o DPH) dosáhla či přesáhla za dvě po sobě jdoucí účetní období v průměru částku 120 milionů Kč, nebo
  2. osoby, jež provozují živnost průmyslovým způsobem. Provozování živnosti průmyslovým způsobem upravuje ust. § 7a Živnostenského zákona. Jedná se o složitější činnosti, u nichž již jednotlivé dílčí činnosti naplňují znaky živnosti. Pokud jde o živnost provozovanou průmyslovým způsobem, je tato skutečnost vyznačena i na živnostenském lis­tu.