zdravotní pojištní pro cizince, občanství ČR?

Dobrý den,

chci se zeptat:
mám přítelkyňi polku (na území ČR má pouze přechodný pobyt). Od ledna 2009 je vedená na úřadu práce, 5ti měsíční podporu již vyčerpala a žádné jiné sociální dávky nepobíra. Nedávno jsme zjistili že je těhotná, šok ale byl když šla k lékaři kterému předložila kartičku pojištěnce, ale ten jí odmítnul vyšetřit protože prý nemá zaplacené zdravotní pojištění. Na to jsme šli na zdravotní pojišťovnu a ptali se jak je to možné, tam nám bylo řečeno že opravdu zdravotní pojištění zaplacené nemá, když byla zaměstnaná tak to platil zaměstnavatel potom když jí zaměstnavatel propustil tak se nahlásila na úřadě práce, který platil pojištění pouze po dobu co dostávala podporu v nezaměstnanosti (5 měsícu). Na pojištovně jí bylo sděleno že si musí zdravotní pojištění platit sama. Nabídli jí pojištění pro cizince které číní necelých 60 tisíc na rok, což si opravdu v žádném případě nemůže dovolit když nedostává žádné peníze.

Přítelkyně chce zůstat v ČR, existuje nějaké řešení aby si nemusela zdravotní pojištění nebo vyšetření u lékaře platit sama?
Dá se tento problém vyřešit třeba sňatkem nebo trvalím pobytem na území ČR?
Prosím o radu co máme dělat.

předem děkuji za odpověd

Odpovědi
LuciJe

Potřebuje k tomu české občanství. K jeho získání Váš sňatek může pomoci.

Více v odkazu níže.

Zdroj: http://www.mzv­.cz/consulate­.newyork/cz/kon­zularni_a_vizo­ve_informace/ob­canstvi/jak_je_­to_s_ceskym_ob­canstvim/index­.html

kateřina

To co překvapilo Vás s Vaší přítelkyní mne už nepřekvapuje ale stále udivuje!Pracuji v ubytovacím zařízení ve kterém žijí převážně zahraniční dělníci nebo cizinky pracující na různých místech.Bez problémů jak lístek na tramvaj dostanou živnostenský list nebo pracovní vízum atd.,většina z nich bez problémů platí sociální pojištění a daně – ovšem zdravotní pojištění – tady mají na výběr – zaplatit jakési podivné pojišťovně jakousi podivnou částku ,získat podivnou kartičku na kterou jim občas někde ošetří maximálně rozbité koleno nebo platit částku kterou vy uvádíte/na což pochopitelně nemají /- jediným řešením je požádat o trvalý pobyt – pak u VZP není zdravotní pojištění problém /nebo se provdat/. Někteří což vím z vyprávnění si kartičku zdr.pojišťovny mezi sebou půjčují – není fotka,nikdo na nich nechce pas takže dobrý co?Pokud to takhle bude fungovat bude neustále zdravotnictví na poskytování zdravotní péče /ale i my / prodělávat.Mi­nisterstvo to neřeší a zdravotní pojišťovnu ANI JEDNU – všechny jsem obvolala nějaký příjem peněz od cizinců tady pracujících nezajímá asi ho nepotřebují a když tak zdravotní zvýší nám.Je mi Vaší přítelkyně líto – měla by se těšit na mimčo a místo toho má starosti.