zenda

Zajímalo by mne, co se děje s účtem a případnými platbami, když dojde k úmrtí majitele účtu.

Majiteli účtu se strhává platba formou trvalého příkazu ( nájem za byt ). Když majitel účtu zemře, co se pak děje. Musí se okamžitě zrušit jeho účet a nebo se dá ponechat strhávání z jeho účtu, než dojde k dědickému vypořádání ? Vše je v rámci rodiny. Přece jenom tři měsíce jsou tři měsíce. Předem děkuji za odpovědi. Ž.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Do ukončení dědického řízení trvalé příkazy odcházejí. Největší česká banka má na své webu podorobný návod pro pozůstalé – tím se dá řídit i u klientů jiných bank:

Zdroj: https://www.csob­.cz/portal/do­cuments/10710/210­08338/pruvodce-pro-pozustale.pdf

Další odpovědi
Themeansar

Banku nezajímá že majitel účtu zemřel, je třeba v bance účet zrušit problémem je bohužel to že potřebujete od notáře papír, že jste dědic a notáři jsou pomalí.

Filip84

Pokud jsi uvedený majitelem účtu jako disponent, můžeš zrušit platby, trvalé příkazy atp. Nebo ten, kdo jako disponent k účtu uveden je, protože smrtí majitele účtu tato disposice nezaniká. Pokud žádný disponent není, tak je potřeba o tom, že zemřelý měl účet, u jakého peněžního ústavu, etc., vyrozumět dědický soud, zpravidla prostřednictvím soudního notariuse. No a nic, soudní notarius se potom postará. Pokud to chceš urychlit, můžeš bance doručit (na doručenku, do vlastních rukou, samozřejmě) stejnopis / ověřenou kopii úmrtního listu s přípisem, že majitel je tuhý. Banka by pak měla sama veškeré odchozí platby stopnout, pokud ne, nic se neděje, banka má peněz dost, vymůžeš je na ni z titulu porušení právní povinnosti.

V principu o nic nejde: pokud si nájem bytu budete chtít ponechat, tak je, snad, jedno, z čího účtu to jde. A pokud ne, tak pokud by se pronajímatel bytu bezdůvodně obohatil, není problem pro toho, kdo dědictví nabude, bezdůvodné obohacení vymoci zpět. A naopak, pokud by vznikl dluh na nájemném, třeba proto, protože zesnulý neměl trvalý příkaz k úhradě a každý měsíc zadával odchozí platbu ručně, no tak si ho přihlásí pronajímatel, jako věřitel, do dědického řízení.

da ny

Mne, když něco zajímá, tak hledám dostupné informace. Ptám nejprve u kováře. Ptát se u kováříčka mi připadá zbytečné. 😉
„Doložit smrt majitele účtu mohou bance buď pozůstalí úmrtním listem, nebo notář, který ji v rámci dědického řízení stejně kontaktovat musí. Smrtí majitele účtu nezaniká plná moc, kterou udělil k nakládání s peněžními prostředky na účtu, neplyne-li z jejího obsahu opak.“
https://www.vdo­vyvdovam.cz/cz/fi­nance.html

Zanikne běžný účet po smrti majitele? Záleží na bance i na vás
Zdroj: https://www.id­nes.cz/finance/fi­nancni-radce/bezny-ucet-smrt-majitele-disponent-spolecny-ucet.A200823_133­756_viteze_frp
Převod peněz po smrti. Co se stane s bankovním účtem….
https://chytry­prevod.cz/pre­vod-penez-po-smrti/