ElonMusk

Z jakého důvodu se v médiích tvrdí, že je bytová krize?

Dnes a denně na internetu vidím články které tvrdí, že je bytová krize. Že jsou byty drahé a není jich dost. Přitom:

  1. Obyvatel ČR je od roku 1910 stabilně okolo 10 milionů. Kdo tedy nemá kde bydlet? To se za sto let nepostavily byty, a sto let máme krizi? Pokud nějaký Čech prodal svůj byt, pak bych čekal, že má zároveň kde jinde bydlet.
  2. Satelitní městečka v okolí Prahy mají zpravidla jen ze třetiny zabydlené řadovky (alespoň v mém okolí).
  3. Na internetu se prodává šílená spousta bytů, na severu i za sto tisíc korun.

Také mě baví diskutéři na internetu, kteří věří ve splasknutí „realitní bubliny“, žeprý byt za 8 milionů je v Praze až moc drahý:) Přitom v Paříži stojí byty okolo 20 milionů, a to tam je životní úroveň horší + no go zóny kam se i policie bojí jít. Není důvod, aby v Praze nebyly byty za stejnou cenu, ne? Podle developerů se za 10 let ceny zdvojnásobí, takže nějakých 16 milionů za průměrný byt, ale já si tipuji i přes těch 20 mega za byt.

Nejlepší odpověď
Kepler

Já myslím, že za to částečně můžou spekulanti, kteří takto uměle vyhánějí ceny bytů nahoru. Pak je tady ještě fakt, že ne každý chce bydlet v některých lokalitách. Třeba já bych teda nechtěl bydlet ve velkých městech vč. Prahy, ani kdyby mi tam dávali luxusní byt zadarmo. Někdo zase nechce do Horní Dolní.

Další odpovědi
mosoj

Raději zde napiš jak se může mladá rodina v dnešní době dostat k bytu nebo neplatit vydřidušský nájem. Neházej zde miliony. Nikde není psáno že to co je na „západě“ je správné, nebo nejlepší.

da ny

1. Nájemní byty včetně městských jsou předražené.
Náklady na bydlení dosahují 5é%, i 70% z celkového příjmu
rodiny/jednotlivce.
2. Mnoho bytů majiteli pronájmem „vydělává peníze“, včetně spolubydlení..

3. Nové byty ve velkých městech jsou velmi drahé. Pořízení bytu je pro mnoho
mladých lidí NEDOSAŽITELNÉ, nedostanou hypotéky.

4. V domech a bytech bydlely svého času 2 – 3 generace (zrovna v Praze)..
Více lidí žije singl, drží si svůj byt (pár má 2 byty)

5. Část bytů/domů skoupili a vlastní cizinci (dříve nebylo možné)

6. Tam, kde je práce, výdělky jsou byty drahé a je jich nedostatek.

. Tam, kde byty jsou, i s nižší pořizovací cenou je nedostatek pracovních
příležitostí a nízké mzdy.

A jaké mzdy mají v Paříži? Pravda i tam jsou propastné sociální rozdíly.
Uvědomte si, že nemalý počet občanů této země bere 15 000 – 20 000Kč/měs.
Také méně, včetně důchodců. Ti si těžko něco koupí, natož byt za 8 milionů
nebo za milion!!!

Drap

Pouze proto, aby jsme si to všichni mysleli.

da ny

Ještě bych dodala, že nebylo tolik VŠ a studenti byli častěji na kolejích
(mnohdy v příšerných podmínkách. Nyní často ve studentských městech bydlí,
společně bydlí v bytech.
Část bytových domů po restitucích v centrech měst slouží komerčním účelům,
byly vyňaty z bytového fondu.

Pepa25

Seznam nepravdivých/nes­myslných informací v „otázce“:

  • počet obyvatel ČR je od roku 1910 stabilně okolo 10 milionů
  • satelitní městečka v okolí Prahy mají zpravidla jen ze třetiny zabydlené řadovky
  • na internetu se prodává šílená spousta bytů
  • v Paříži je životní úroveň horší
  • není důvod, aby v Praze nebyly byty za stejnou cenu

Na tohle mě fakt nebaví odpovídat …

ElonMusk

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Obyvatelstvo_%C4%8Ces­ka
https://www.sre­ality.cz/ „Vyberte si z 77 927 aktuálních nabídek realit“

Tak prosím napište na Wikipedii a na sreality.cz, ať si to opraví, že Pepa říkal, že uvádějí nesmysly… :))

  • článek z roku >2018< o dorovnávání cen se západem

https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/zahranicni/by­ty-cena-zdrazovani-cesko-dum.A180118_140­051_eko_euro_rts

případně doporučuji veřejně dostupné analýzy cen realit např. od Deloitte nebo jiných poradenských společností, které zpravidla každoročně vydávají pro západní investory určité „manuály/analýzy“, kde a co v CEE regionu nakoupit (CEE = střední a východní Evropa)