Avatar uživatele
TONICK

WiFi router odešel?

Zdravím, prakticky co dva roky řeším problém s routery a blesky. Je nějaký způsob jak ochránit hlavní router před tím, aby do něj neudeřil blesk? Blesk skoro každé dva roky mlátí buď do sousedních baráků nebo někde hodně blízko a vždycky nám to router vypálí. Co dva roky kupuji nové routery a už mě to nebaví. Na prvcích mám u každého UPS, tak doufám, že ty jsou chráněné proti nakumulované energii, která se po vodičích táhne.
Doplňuji:
Tak ona ta UPSka funguje i jako přepěťová ochrana, protože působí jako pásmový filtr a špice (přepětí) a spodky (podpětí) řeže.. Ale stejně to nepomáhá.. Kupoval jsem teď posledně WiFi router za 2.500 Kč a tak asi nejspíš musím koupit zase nový (předpokládám, že ani reklamace ani to, že bych si ho sám spravil nepřipadá v úvahu). Na střeše k tomu žádná anténka vyvedená není, takže je to čistě o tom, že to bouchlo někde do okolí a svezlo se to nějak i do mého WiFi routeru ☹

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? tom004 před 4302 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Přijimač na střeše před bleskem ochránit nejde a nemusí jít o přímý zásah bleskem. Stačí když výboj je někde poblíž. Částečná ochrana proti přepětí by měla být v elektronice přijímače integrována již od výrobce !!. Vždy je ale pouze částečná.
Souvislost s umístěním u nějaké antény v podstatě není. Pokud se bude přijímač nalézat v silném elmag. poli, přijimač se zničí ať je kdekoliv.

U interních přístrojů je dobré na přívodní šůře od sítě udělat několik lehkých jednoduchých uzlů. Někdy to ochrání přístrol proti přepětí lépe než přepěťová ochrana ( a nic to nestojí) a pokud je to tam navíc ještě lépe.
Doplňuji:
Nicméně to napájení primárního přijímače by chtělo udělat také s tou přepěťovou ochranou včetně toho uzle. Je ale pravděpodobné že ke zničení dochází elktromagnetickou indukcí vzduchem. Obzvláště pokud zásah bleskem je někde poblíž.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
KdoSiOdJinud

Proti přepětí ze sítě přepěťová ochrana, která často mívá i ochranu pro DSL a ethernet, ale pokud je na střeše například u antény hned vedle microtik (jak se s oblibou dává), bohužel mu není pomoci :)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Jak se blíží bouřka tak je třeba router automaticky odpojit od antény a sítě, jiné řešení neznám. Naštěstí bydlím v paneláku a on dokonale izoluje před blesky ale to by bylo dost drahé řešení udělat z bytu elektronickou klec.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tom004

Po podobných problémech už víc než 10 let používám oddělovací trafo,viz odkaz.Dá se přepnout na oddělenou síť,nebo normální a od té doba je po problémech.To přepínání není nutné.

Zdroj: http://www.ablo­ad.de/image.php?im­g=beznzvutwyug­.jpg

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet