TONICK

WiFi router odešel?

Zdravím, prakticky co dva roky řeším problém s routery a blesky. Je nějaký způsob jak ochránit hlavní router před tím, aby do něj neudeřil blesk? Blesk skoro každé dva roky mlátí buď do sousedních baráků nebo někde hodně blízko a vždycky nám to router vypálí. Co dva roky kupuji nové routery a už mě to nebaví. Na prvcích mám u každého UPS, tak doufám, že ty jsou chráněné proti nakumulované energii, která se po vodičích táhne.
Doplňuji:
Tak ona ta UPSka funguje i jako přepěťová ochrana, protože působí jako pásmový filtr a špice (přepětí) a spodky (podpětí) řeže.. Ale stejně to nepomáhá.. Kupoval jsem teď posledně WiFi router za 2.500 Kč a tak asi nejspíš musím koupit zase nový (předpokládám, že ani reklamace ani to, že bych si ho sám spravil nepřipadá v úvahu). Na střeše k tomu žádná anténka vyvedená není, takže je to čistě o tom, že to bouchlo někde do okolí a svezlo se to nějak i do mého WiFi routeru ☹

Nejlepší odpověď
mosoj

Přijimač na střeše před bleskem ochránit nejde a nemusí jít o přímý zásah bleskem. Stačí když výboj je někde poblíž. Částečná ochrana proti přepětí by měla být v elektronice přijímače integrována již od výrobce !!. Vždy je ale pouze částečná.
Souvislost s umístěním u nějaké antény v podstatě není. Pokud se bude přijímač nalézat v silném elmag. poli, přijimač se zničí ať je kdekoliv.

U interních přístrojů je dobré na přívodní šůře od sítě udělat několik lehkých jednoduchých uzlů. Někdy to ochrání přístrol proti přepětí lépe než přepěťová ochrana ( a nic to nestojí) a pokud je to tam navíc ještě lépe.
Doplňuji:
Nicméně to napájení primárního přijímače by chtělo udělat také s tou přepěťovou ochranou včetně toho uzle. Je ale pravděpodobné že ke zničení dochází elktromagnetickou indukcí vzduchem. Obzvláště pokud zásah bleskem je někde poblíž.

Další odpovědi
KdoSiOdJinud

Proti přepětí ze sítě přepěťová ochrana, která často mívá i ochranu pro DSL a ethernet, ale pokud je na střeše například u antény hned vedle microtik (jak se s oblibou dává), bohužel mu není pomoci :)

anonym

Jak se blíží bouřka tak je třeba router automaticky odpojit od antény a sítě, jiné řešení neznám. Naštěstí bydlím v paneláku a on dokonale izoluje před blesky ale to by bylo dost drahé řešení udělat z bytu elektronickou klec.

tom004

Po podobných problémech už víc než 10 let používám oddělovací trafo,viz odkaz.Dá se přepnout na oddělenou síť,nebo normální a od té doba je po problémech.To přepínání není nutné.

Zdroj: http://www.ablo­ad.de/image.php?im­g=beznzvutwyug­.jpg