štamgast

Vztahuje se limit 50 km/h v obci i na cyklisty?

Sleduju Tour de France a tam ukazují, že to jezdci rozpalují i přes padestáku na rovinách. Tak se ptám co by se dělo, kdyby to tak někdo rozpálil i v obci a chytli ho benga?
Doplnění:
mosoj: A nenapadlo tě, že nemám řidičák a tím pádem to neznám? Není potřeba arogantní tón.

Nejlepší odpověď
mosoj

Je třeba si zopakovat kdo je účastník silničního provozu .....

Další odpovědi
led

Maximálna povolená rýchlosť platí pre všetky vozidlá, teda aj pre cyklistov a koňské povozy.
Výnimka z vyhlášky:
Maximálna rýchlosť, prednosť sprava, stopka pred križovatkou,… neplatia pre preteky na vyhradených trasách vyňatých z riadneho dopravného režimu počas doby nevyhnutnej pre preteky.
Priznám sa, už je to premlčané, raz, keď mi policajti povedali akou rýchlosťou som šla na bicykli, požiadala som ich o písomné potvrdenie :) V dnešných spomienkach som sa cítila ako tá babka na motocykli v Babovřeskoch… (ale to bolo nakrútené neskôr)

arygnoc

predpisy sa vzťahujú >na komunikáciu< a >řidiče<.

nie na vozidlo (motorové vozidlo, aeroauto, koňský poťah, motorku, bicykel, motokáru, …).

😉

JájsemRaibek

Uvedu znění zákona, resp. paragrafu zákona o provozu na pozemních komunikacích.
Řidič je řidič vozidla motorového i nemotorového atd.

A závěrem jen dodám, to co je uvedeno v zákoně. Jakou rychlost, resp. konstrukční rychlost má dané kolo? Ani ta se nesmí překročit.

Rychlost jízdy

§ 18

(1) Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.
(2) Řidič nesmí

  1. snížit náhle rychlost jízdy nebo náhle zastavit, pokud to nevyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,
  2. omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.

(3) Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg a autobusu smí jet mimo obec rychlostí nejvýše 90 km/hod; na dálnici a silnici pro motorová vozidla rychlostí nejvýše 130 km/hod. Řidič jiného motorového vozidla smí jet rychlostí nejvýše 80 km/hod.
(4) V obci smí jet řidič rychlostí nejvýše 50 km/hod, a jde-li o dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, nejvýše 80 km/hod.
(5) Řidič nesmí překročit nejvyšší povolenou rychlost vozidla, a jde-li o jízdní soupravu, nejvyšší povolenou rychlost žádného z vozidel soupravy.
(6) Místní úpravou provozu na pozemních komunikacích podle § 61 odst. 2 lze nejvyšší dovolenou rychlost podle odstavců 3 a 4 snížit.
(7) Místní úpravou provozu na pozemních komunikacích podle § 61 odst. 2 lze nejvyšší dovolenou rychlost podle odstavce 4 zvýšit, maximálně však o 30 km/hod.
(8) Při použití sněhových řetězů na vozidle smí jet řidič rychlostí nejvýše 50 km/hod.
(9) Ustanovení odstavců 3, 4 a 8 neplatí pro řidiče zpravodajských služeb a stanovených útvarů policie a stanovených útvarů celních orgánů, je-li to nezbytně nutné k plnění úkolů stanovených zvláštním právním předpisem, je však povinen dbát potřebné opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost silničního provozu na pozemních komunikacích. Útvary policie stanoví ministr vnitra. Útvary celních orgánů stanoví ministr financí.

Lamalam

Řekla bych, že na cyklisty se omezení nevztahuje. Ve vyhlášce se všude mluví pouze o řidiči motorového vozidla.

gecco

Ano, vztahuje – je úplně jedno, co řídíš…
😉
Zákon 361/2000 Sb., §18, odst 4… Stejnětak se i na cyklisty vztahují omezení daná značkami.

ReHu

Jak poznáš, jakým tónem mosoj píše?
Pokud nemáš řidičák, ale jezdíš na kole po silnici, měl bys pravidla znát.
To bys klidně mohl jezdit po levé straně nebo na dálnici, nebo nedávat přednost v jízdě a vymlouvat se, že nemáš řidičák a proto pravidla neznáš

Luxx

pokud to neznáš, tak nelez s kolem na cestu a jezdi po poli

anonym

Tak toto by mně také zajímalo.Když jedu do okresního města, tak v jednom místě je prudký kopec a pod ním místní radar.Jedu jen na staré Esce a radar ukazuje 48 km,Myslím, že na pořádném závodním kole by na radaru bylo přes šedesát, možná i víc.

e1232851@trb

ANO

jáára

Jak cyklista pozná kolik jede?
Tachometr není povinnou výbavou kola.

gecco

Tachometr není povinnou výbavou ani auta…
😉
Prostě je to problém řidiče…

Mapel

Mosoj není arogantní. Řidičák je pro motorová nebo speciální vozidla, ale cyklista je musí také znát i když je bez řidičáku. I chodec musí znát silniční pravidla v rozsahu co potřebuje. Babička z vesnice nepotřebuje vědět pravidla pro nastupování a vystupování z tramvaje, ale Prařák se bez toho neobejde. Teď jezdím pravidelně do Prahy a rychle jsem si zopakoval právě tramvaje.

led

štamgast, mosoj má pravdu
každý účastník cestnej premávky je povinný poznať vyhlášku a predpisy vzťahujúce k jeho kategórii, bez ohľadu na to, či má vodičák, alebo nie.

gecco

(y)