Avatar uživatele
NickD

Výživné na děti

Dobrý den,byla mi stanovena vyživovací povinnost na dvě děti celkem 2800,-Kč/měs. z teoretického platu dle nabídky z ÚP cca 15000-18000,-Kč hrubého.Za rok 2009 z důvodu krize byl plat pouze 8900,- až 9800,-Kč/měs,ale v lednu se plat zvíšil na 13424,-Kč. Z důvodu dlouhodobě nízkého příjmu jsem podal návrh na snížení výživného.Býlalá manželka nijak dodnes nekomunikuje a děti mám pouze dle soudu,každé úterý,čtvrtek a sudé víkendy.Dětem zabezpečuji vše od oblečení,léků,zábavy i stravy.Platím 6500,-Kč podnájem,cca 1200,-Kč dopravu do zaměstnání a i v tomto případě nedosahuji na životní minimum.O víkendech s nimi navíc jezdím přes 30km k prarodičům,které by jinak od rozvodu nevyděli.Náklady na děti se pohybují kolem 3000-5000,-Kč měsičně a na dopravu s dětmi 500,-Kč,které platím z úspor stejně jako víživné za celý předchozí rok.Jaké možnosti mám a do jaké míry mohu snížit víživné,když se snimi pravidelně stýkám a starám se o ně i o vše kolem nich?Mohu uplatňovat i náklady spojené s dopravou a péčí o děti? Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4343 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Rozhodně podejte návrh na úpravu (snížení) výživného, do kterého uveďte všechny výše uvedené okolnosti (připojte důkazy - stačí kopie dokladů nebo návrhy svědectví) a připojte své příjmy za poslední 3 roky.

Je na soudci, jak posoudí vaše další výdaje (vedle výživného) které jste prokazatelně vynaložil na potřeby dětí.

Z vlastní zkušenosti jsem se setkal s oběma typy názorů:
a) výživné soud stanoví podle ´tabulkových´ předpokladů (výše příjmů, počet vyživovaných osob, věk dětí) a již nezohledňuje, že otec vynakládá další prostředky, které mohou mít charakter ´náhradního´ výživného (nákupy sportovní výzbroje a výstroje, náklady na společnou dovolenou, dárky k narozeninám, k vánocům ap. ...)

b) výživné soud stanoví spravedlivě i s ohledem na příslib otce, že se s dětmi stýká a investuje do jejich ´potřeb´ relativně velké částky

Takže závěr, nelze zobecnit zda např. ´náklady spojené s dopravou dětí´ lze započíst do výživného..., opravdu bude záležet jak soudce pochopí váš zájem se s dětmi stýkat a kromě jiného i financovat jejich potřeby.

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony