jirka21kufr

Vyplatí se mít puštěný celý den vánoční osvětlení (řetěz), který není úsporný?

Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně vánočního osvětlení. Mám vánoční řetěz, který je vnitřní (2,5A 250V). Těch řetězů je v oknech celkem 5. Vyplatí se je mít zapnuté celý den, nebo je lepší si pořídit úsporné?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Určitě se to vyplatí. Ježíšek tě nemůže přehlédnout.

Další odpovědi
autacek

Výpočty pánů níže fajn, jen mám takový dojem, že 2,5A 250V je napsáno na vidlici, jakožto maximální povolené výrobní zatížení komponentu, nikoli jako skutečný příkon řetězu 😉

JájsemRaibek

Pokud počítám správně, tak 2,5A je 92W.
92Wx5=460W/ho­d=11.040W/den=11­,04kW/den a jelikož nevím sazbu, budu počítat průměr u klasické sazby jednotarifní, tedy 5Kč/kWh.
Takže za jeden den to je 55,–Kč; za měsíc to je 1.656,–Kč a počítám-li, že řetězy budou svítit od 1. advetní neděle do Tří králů včetně, tak to je 35 dní, což je 55,–Kčx35 dní=1.925,–Kč.

Zda se to vyplatí, to již musíš posoudit sám.

Ha, mám tam chybu, omluva.
Takže znova P=UxI, tj. W=230×2,5, tj. 575W/hod x 5ks=2.875W=2,87kWhx zmíněných 5,–Kč=14,37Kč/hod., tj. 344,88Kč/denxzmi­ňovaných 35 dní=12.070,80Kč.
Tak si myslím, že i pro bohatšího člověka se to nevyplatí.

Klaproth

Ty hodnory napětí a proudu jsou skutečné? Opravdu jsi ta takhle naměřil?

Kepler

Mně to vychází jinak: 5 takových řetězů žere bezmála 3 kW, takže hodinu co hodinu zacáluješ asi 14 Kč. Takže si to spočítej.

ivzez

Já bych řetězy rozsvěcela jenom večer (za denního světla
tak nevyniknou) a žádné úsporné bych nesháněla.

Budete-li svítit od ± 16 hodin do ± 22, bude to 6 hodin denně.
Cena = 3 × 6 × příkon × počet dnů × cena za 1 kW.

aliendrone

Mně se to nezdá. Už jen samotný údaj 250V…

I kdyby to nebyl řetěz z LEDek, ale z žároviček, tak ty mívají obvykle 0,5 až max 2W. I při stovce žároviček na řetězu by spotřeba nebyla víc jak 200W (spíš těch 50W) A kdyby to byl LEDkový řetěz o 100 diodách, tak na ten stačí pouhý solární panýlek 12*20cm.

Tady nestačí jen tupě P=UI, musí se myslet. Pošli odkaz či napiš podrobnosti jak si k těm 250V/2,5A přišel (co nejvíc, jsou to LED nebo žárovky, kolik jich je na řetězu, jaký mají příkon atd. – ono je to třeba jen max. vstup a ten s reálnou spotřebou nemusí mít nic společného).

Dochy

Ty hodnoty jsou divný. Mít v bytě 5 řetězů s tímto příkonem, musel bys furt větrat
aby se v bytě dalo přežít. (jak píší kolegové, pravděpodobně jsi opsal maximální hodnoty kabelu, nikoli příkon řetězu)

Navíc si nejsem jist jak si představuješ to „vyplatí se to“,když ten řetěz je jen spotřebič a žádnou měřitelnou hodnotu (kromě tepla) neprodukuje? To bys musel specifikovat jak hodnotný estetický či mentální prožitek Ti chod toho řetězu a v jakých hodinách poskytuje abychom Ti mohli nějak poradit 😉

lota

A to se vyplatí!

Hlada

Pokud diváci nezaplatí za zmíněných 35 dní aspoň 12 000, tak se to nevyplatí.