dust8

Vymysleli to Rusové chytře, že si na tanky dávají stříšky jako ochranu proti protitankovým střelám? Jiné země to nemají.

Zdroj: https://echo2­4.cz/a/Skmu7/­ruske-tanky-klec-strecha-ochrana-javelin-ofenziva

Nejlepší odpověď
aliendrone

Rusové to „nevymysleli“, původní myšlenka a využití v praxi pochází ještě z prvních let východního tažení, kdy Vůdcovi tankisté zjistili, že pancíře jejich tanků jsou zoufale neuspokojivé (proti ruským protitankovým kumulativním AP projektilům). A tak nejdříve živelně (frontové „slepence“), později programově již z výroby byly německé tanky PzKpw III, IV a útočná děla StuG vybaveny ochranou představnými pancíři.
https://www.mjmo­dely.cz/142833-superlarge_de­fault/panzer-iv-ausfh-mid-version-1-35-a1351.jpg
Tato ochrana byla velice účinná a přitom relativně nenáročná k výrobě.
Rusové sami později přistoupili k témuž (v době berlínské operace), když jejím tankovým armádám působily ohromné ztráty němečtí granátníci pomocí velice známé pěchotní AT zbraně „Panzerfaust“ (kumulativní nálož s raketovým pohonem). V historických dokumentech lze občas vidět na ruské tanky „navlečené haraburdí“. Zejména oblíbené byly pro tento účel postelové drátěnky, byly odolné, lehké a navíc skrz ně bylo vidět (současná trapnopropaganda to vydává za důkaz ruského rabování, které sice nelze popřít, ale ani není třeba si zbytečně vymýšlet důkazy). Věc měla vojensky pragmatický důvod.

Věc je snadno k pochopení, pokud znáš princip funkce kumulativní nálože. Paprsek kovu, který probíjí pancíř velice rychle slábne (ztrácí na energii) a to bez ohledu, zda-li proniká pancířem, či jen tak vzduchem. Proto je nutné kumulativní AP střelu (nálož) přivést k explozi co nejdále od vlastního pancíře a tím se její účinnost drasticky sníží, až eliminuje.

Stříšky tedy mají podle mne VELKÝ smysl zejména proti dronům apod. zbraním, které se nemohou spoléhat na vlastní kinetickou energii střely, potřebnou k probití pancíře. A nepochybuji, že toto pro estéty ne moc elegantní řešení si zachová svoji účinnost a osvědčí se stejně dobře, jako svého času hochům z Panzerwaffe. ;) :)

Další odpovědi
led

Je to pôsobivé. Pripadá mi to účinné na oslepenie zameriavačov striel a súčasne skrytie tankovej siluety zanesenej v databáze cieľov.

led

mimozemšťan aliendrone, v mojej odpovedi som vás nechcela prezrádzať ako autora vojenskej kamufláže, ktorý svoje zastieracie metódy používal na Zemi už v časoch, keď človek ešte nebol ako hlavný chod na jedálnom lístku.

led

dodatok alienovi, ale možno ste si všimli, že v inom príspevku v tejto diskusii som použila text: „tá ruská finta je niečo podobné, aj keď to nie je žiadna novinka“… všimli ste si slová „aj keď to nie je žiadna novinka“? Tak! a je to!

led

Skúste si to aj doma.
1 – odfoťte si najprv napríklad kvet vo váze pri namierenom svetle z baterky
2 – teraz si pred kvety dajte nepriesvitnú odraznú plochu, ktorá nemusí zakrývať celé kvety
3 – namierte svetlo baterky z rovnakého smeru ako na prechádzajúcom fotení a odfoťte z rovnaké smeru.
4 – porovnajte si oba zábery a uvidíte, že tvar kvetov vo váze na fotografii sa na druhom obrázku zmenil voči pôvodnému záberu. Porovnajte si aj vrhnutý tieň.

tá ruská finta je niečo podobné, aj keď to nie je žiadna novinka.
Bývalí a aktívni vojaci vám potvrdia, že rovnaký princíp je aj maskovanie vojenskej techniky farbou, alebo maskovacími sieťami…