rigormortis

Vrácení zboží do kamenné prodejny?

Pokud si koupím inteligentní televizi v kamenné prodejně a při její instalaci se objeví licenční podmínky softwaru a ochrana údajů s kterýmy nesouhlasím, můžu ji dle zákona vrátit?
Vlastně si kupuji nafunkční zboží a jen to, že prodejce předpokládá že ty podmínky každý odsouhlasí neznamená že to je pravidlem.
Je možné si vyžádat licenční podmínky použití nějaké věci před samotnou koupí?

Nejlepší odpověď
Roman71

Pokud se jedná o licenční podmínky typu: „nedekompilovat programy, neupravovat software v zařízení, atd..“, nebál bych se toho.
Problém nastává v okamžiku, a to je osobní rozhodnutí, kdy je uživatel takové televize veden k tomu, aby si vytvořil uživatelský účet, jako na sociální síti, a poskytoval tak cenné informace například o sledovaných programech.
To už je za hranicí zasahování do soukromí, stejně jako požadavek udržování aktuálních osobních informací v profilu na sociální síti. Sousto pro soudy!

Nevím, jestli se i tohoto týká čtrnáctidenní lhůta na vrácení zboží,
ale tuším, že se dá v uvedené lhůtě vrátit bez udání důvodu.

Další odpovědi
ivzez

čtrnáctedenní lhůta k vrácení zboží platí jenom pro zboží objednané (nebo zakoupené) prostřednictvím internetu. Pro kamenné prodejny ne.

Doporučuji se předem seznámit s reklamačními podmínkami,
případně si možnost vrácení vyjednat při koupi. Před zaplacením!

McArthur

Vrácení zboží bude individuální záležitostí dohody mezi Vámi a prodejcem, protože ze zákona na to nárok nemáte. Ale máte právo obrátit se na prodejce nebo na výrobce s tím, že nesouhlasíte s licenčními podmínkami a přejete si jejich úpravu nebo odstranění takového software, který v televizi nechcete.

Příkladem: Když si koupíte notebook s předinstalovaným operačním systémem Microsoft Windows 8 a nebudete souhlasit s podmínkami užití licence, můžete se obrátit na servis výrobce notebooku, který provede odinstalaci systému a zároveň Vám vrátí kupní cenu licence Windows 8.

Problém u televize je, že systém, který v ní běží, je v podstatě nenahraditelný. U počítače si tam dáte co chcete, u televize nevím, jak to uděláte, abyste ji mohl využívat jako chytrou televizi, protože odstranění software z televize povede k její praktické nepoužitelnosti, což ale nebude mít za následek možnost reklamace, protože jste si to neodsouhlasením licenčních podmínek přál.