Volleyball

Jaká jsou pravidla pro hraní volejbalu, jak se to hraje, kolik to může hrát hráčů?

Odpovědi
ivca11

Volejbal hrají 2 družstva na hřišti rozdělením sítí. Ve hře musí být oficiálně šest hráčů každého družstva. To se může podle soutěží lišit. Střídání probíhá libovolně, když je hra přerušena. Utkání se hraje na 2 vítězné sety, to znamená, pokud má družstvo 2 sety vyhrává. Jednotlivé sety se hrají na 25 bodů (kromě 3. setu ten se hraje pouze na 15 bodů). V případě nerozhodného stavu 24:24 se ve hře pokračuje, dokud není dosaženo dvoubodového rozdílu. Účelem hry je poslat míč přes síť na zem do pole soupeře a zabránit soupeřově snaze o totéž. Družstvo má právo na tři dobití (a to i po doteku bloku), aby vrátilo míč soupeři.

1.Hřiště
Hřiště je obdélník o rozměrech 19 × 9 m obklopený volnou zónou. Síť je umístěna svisle nad střední čárou a její horní okraj je ve výšce 2,43 m jako pro muže. Sloupky, na kterých je síť připevněna, jsou umístěny ve vzdálenosti 0,5 – 1,0 m na vnější straně od postraních čar. Jsou vysoké 2,55 m a nastavitelné. Míč musí být kulatý, s povrchovou vrstvou zhotovenou z měkké kůže nebo ze syntetické kůže a uvnitř s duší z gumy nebo jiného podobného materiálu. Jeho barva může být jednotně světlá nebo kombinací barev.

2. Hra
Samotná hra začíná podáním, které se provádí ze zadní podávající čáry. Po úderu do míče při podání se mohou hráči přemisťovat a zaujímat jakékoliv postavení ve svém poli. Pokud družstvo, které podává získá bod, podávající hráč může znovu podávat. Pokud však získá bod soupeř, družstvo dříve než uskuteční podání, postoupí dle pořadí postupu. Hráč, který postoupí z postavení 2 (přední-pravý) do postavení 1 (zadní-pravý), bude podávat.

Při přehození sítě má družstvo na zpracování a připravení následného útoku 2 nahrávky na vlatní polovině, při 3 dotyku s míčem musí družstvo přehazovat míč na soupeře. Tato tři odbití mají i po doteku vlastního bloku.

Tato přehazování pokračuje tak dlouho, dokud se míč nedotkhne hřiště, není „aut“ nebo se družstvu nepodaří vrátit jej povoleným způsobem. Družstvo mající míč na své straně se snaží, aby při třetím odbití smečovalo (prudký útočný úder) na zem soupeře a tím získalo bod. Pokud družstvo nezasmečuje snaží se zahrát míč do volného místa na soupeřovu stranu hřiště tak, aby mu znepříjemnilo rozehrávku, nebo aby získalo bod za dopad míče na hřiště soupeře. Pokud včak toto přehození nebo smeč dopadne mimo soupeřovo hřiště nebo do sítě získává bod a podání soupeř. Bránící tým, který nemá v držení míč může blokovat soupeřovu smeč, tak že vyskočí těsně u sítě pažemi vztaženými proti síti. Po doteku bloku má mužstvo stále 3 doteky (odbití).

Ve druhém setu začíná podávat družstvo, které v předchozím setu nepodávalo jako první.

3.Nejčastější chyby ve hře

  • hráč se dotkne sítě
  • hráč překročí střední čáru do soupeřova pole
  • hráč nese, hází nebo táhne míč
  • hráč se dopustí dvojdotyku
  • hráč při podání přešlápne zadní čáru hřiště
  • hráč zadní řady blokuje
  • družstvo hraje míčem počtvrté
  • míč se dotkne nebo přeletí síť za svislými bočními anténkami
  • kterýkoli míč skončí v síti nebo mimo hřiště

Zdroj: http://www.hraj­tesnami.cz/cz/pra­vidla-volejbalu/