1popelka1

Voda z kohoutku a restaurace – zákaz, možnost, samozřejmost?

Měla jsem dojem (kdysi jsem někde četla), že pokud požádáte v restauraci o vodu z kohoutku, měli by vám ji bez řečí donést. Pro některé podniky je to dokonce samozřejmost a jistá prestiž.
Obyčejně si dávám džus dolitý do půl litru vodou. Zatím jsem nikde neměla problém. Nedávno mi ale servírka nabídla vodu z lahve. A na mou otázku, zda by mi nemohla džus přece jen zředit vodou, odpověděla, že jedině vodou z lahve. Známému, ve stejné situaci, ale v jiné restauraci, zase řekli, že vodu z kohoutku nabízet nemohou, že to mají zakázané.

Jak to tedy je? Je na to nějaká třeba vyhláška, že nemůžou? Vím, že z vody z lahve mají prachy, ale…. Prostě by mě zajímalo, kdo byl v právu, jestli já nebo restaurace, jestli mě jen nevodila za nos, protože si chtěla vydělat na vodě z lahve. Vždyť jsem chtěla jen ředit, neobjednala jsem si samostatnou vodu…Pohybuje se někdo v pohostinství?
Prosím fakta, ne jen domněnky. Pak až doplnění o to, jaké dáváte vodě přednost, jestli jste se setkali se stejným problémem, jaký na to máte názor…. Děkuji

Doplňuji:
Moje doplnění najdete v diskuzi… Ostatní, objednáváte si někdy vodu z kohoutku, ať už samostatně, k nějakému pití nebo pro zředění?

Nejlepší odpověď
standa

Na rozdíl od Francie (kde je zákonná povinnost podávat*/ ´kohoutkovou´ vodu k jídlu zdarma, nikoli však ke kávě) v Česku obdobný zákon neexistuje.

*) je pak na provozovateli, zda si související náklady započte např. do ceny jídla

Takže VYNUTIT si v ČR podání ´kohoutkové´ vody (a teď neřeším zda zadarmo či za peníze) nelze !

btw. případná argumentace, že podávání ´kohoutkové´ vody je zakázané z hygienických důvodů je nesmysl, žádný takový předpis neexistuje…, ´předpisem´ ale může být rozhodnutí majitele resraurace, který se prostě jen rozhodne, že vodu podávat nebude a NIC s tím nezmůžete.

Úplně jiné téma je, jaké pohnutky vedou provozovatele restaurací k těmto (negativním) rozhodnutím…

Osobně problém s vodou neřeším, k jídlu si dám zpravidla třetinku pivka a ke kávě mléko 🙂

Další odpovědi
mojitek

Reknu Vam to asi takhle: .Vodu z kohoutku v restauraci atd si samozrejme nemuzete vynutit,od toho je to restaurace a ma sve napojove menu.Ale tady nejde ani tak o to co je ci co neni v zakone.Toto by mela obsluha posoudit individualne dle momentalni situace.Dle meho by se v kazdem zarizeni melo ke kave podavat troska vody/sody jak to bylo drive.Pokud si objednate jidlo a nejake piti,tak zadost o vodu napr.sklenice na osobu by nemel byt problem.Ale pozadovat obsluhu o vodu z kohoutku byt bychom si k piti predtim nic neobjednali je prinejmensim velice trapne.
takze voda ANO,ale jak jsem psal-je to velice individualni a zalezi na okolnostech.

elektrikář

Užívám léky a poud jsem někde požádal o vodu vždy mi jí dali, bez problémů. Pokud jsem někde host personál by vám mněl vyhovět.Zbírám hrníčky a jednou mi napadlo že bych mohl mít také z Karlovarského hotelu Pup. zašel na recepci nechal si zavolat šefa. Přednesl svou prozbu, a že mu jej zaplatím. Dostal jsem komplet celé šapo i z konvičkou na mléko platit nic nechtěl.Řekl mi mněli jsme tu nejrůznější hosty z celého světa. Mněli různé přání ale vždy se snažíme našim hostům vyhovět.

elektrikář

Kdyby v restauraci z hygienyckých důvodů nemněli pitnou vodu lze to pochopit. V tomto případě by ani nesmněli mít otevřeno.Je to hloupej šprajc pesonálu. Jednou jste host , pokud vám nechtějí vyhovět jdu jinam.

1popelka1

Jee, já si nechtěla nic vynutit (prostě jsem se ptala), jen si pamatuji, že se to v minulosti řešilo (v novinách) a pro většinou „drahých“ restaurací je podávání vody v kohoutku samozřejmost (například číše vody automaticky na stole, ke kávě decka vody), čím větší „pajzl“, tím jsou méně ochotní.
A tak, když známému řekli, že to mají ZAKÁZANÉ, tak mě zajímalo, jak to je. Jestli jde jen o dobrou vůli… Hygienické důvody?-to je blbost…
Já samozřejmě nechtěla samostatnou vodu, jen donést zředěný džus. V ostatních případech si objednávám alkohol a vodu v láhvi. Říct si k tomu o vodu v kohoutku by mi bylo trapné…. Navíc si nikdy neobjednáván jen pití, vždycky i jídlo, takže ztratní nejsou.

mojitek

Zakazane to muzou mit maximalne od sveho sefa,ktery chce samozrejme na tom vydelat co nejvice.A z hy­gienickych duvodu tezko,protoze musi byt v provozovne voda v kohoutku pitna.Pokud jde jen o zredeni dzusu tak by vam meli vyjit vstric-zadny predpis je ovsem k tomu nenuti.Takhle jsem to myslel.

1popelka1

Tomu známému, že je to zakázané, to řekla přímo majitelka restaurace (nad níž žádný šéf nestojí), která zároveň obsluhuje.
Takže je to tak,jak jsem si myslela – prachy vítězí nad dobrou vůlí 🙂

mojitek

Pak bych se ji ovsem zeptal : „kym je to zakazane? Z hygienickych predpisu tezko,ja chci pitnou vodu,ne uzitkovou.Vy nemate v podniku pitnou? To bude asi zajimat hygienika…“ Pitnou vodu musi mit,to by jinak nemohli otevrit podnik jak psal spravne elektrikar. A presne jak jste napsala-je to jen o dobre vuli. Jak uz jsem v jine diskuzi psal-dneska si rest/bar/kavarnu otevre kdejaky zbohatlik,kteremu profesni cest bude asi tezko neco rikat.Pak neni divu ze gastronomie u nas je tam kde je…