Víte, že se nemusíte policistům identifikovat?

Hodně dlouho jsem se díval do USA a klepal si na čelo při jejich policejní práci. Nyní si začínám uvědomovat, že vlastně i zde policisté rozhodně překračují své pravomoci, přichází s presumpcí vinny a ptají se nezákonně. Nastudoval jsem si tedy zákony k roku 2020.
Věděli jste například: Policistům se nemusíte nijak prokazovat pokud nešetří vaši trestnou činnost (ale má to velké výjimky) a nikdy nemají nárok na váš občanský průkaz, nebo rodné číslo. (Identifikovat vás smí, nicméně ne podle občanky. Ano, i toto má jednu výjimku.); Sice máte povinnosti policistovi za určitých okolností sdělovat některé údaje (bydliště, identifikace, svědectví), ale policisté mají povinnost vás ke správným odpovědím směrovat, vy sami o sobě neporušujete zákonné povinnosti, pokud něco nevíte, nebo neříkáte správně – to policista hledá důkazy a má vás vést k odpovědím; policista vám absolutně nesmí lhát a je trestné, pokud používá svůj výklad zákona (policista smí lhát jen při vyslýchání a to jen pokud to má vést ke zjištění informací, které nešly získat jinak); vy naopak policistovi SMÍTE lhát, tedy krom svědectví k trestnému činu, nicméně jako svědek máte zase možnost nikdy nic neříci za jakékoli situace – pokud by vaše výpověď měla vést k újmě vaší, nebo vašich blízkých; nikdy nemusíte policistovi sdělovat cokoli, co by vám mohlo škodit (třeba hrozba vězení, či tak); policista se vám musí představit a musí přesně artikulovat, na základě čeho s vámi jedná; pokud vás nechce zadržet, nesmí vás jakkoli omezovat; atp. – obrázek jsem snad učinil.
Zajímá mne, kolik lidí cítí, že jim policie ublížila (neoprávněným jednáním) a kolik lidí je tu s jednáním policie dobře obeznámeno. (Toto není VB.)
____

Moje osobní zkušenost je, že mne ochranka obchodu obvinila z krádeže. Policisté mne pak rovnou začali zpracovávat. Ačkoli jeden byl na mé straně, stejně jakékoli mé vysvětlování vedlo k výhrůžkám typu: „Jestli chceš, protáhneme tě celým obchodem v poutech!“ Nikdo mi ani trochu právně neporadil a jediné co, tak vyhrožování a svatouškovství: „Nikdy za celý svůj život jsem neudělal ani přestupek.“ → Já snad ano? Nicméně jako mladého kluka bez znalosti práva mne zpracovali a vyšel jsem s pokutou. Takže ne, nevěřím na ukázněné hochy. I kdyby se mnou jako s dospělým jednali jinak. Zpracovávat mladistvého takovým způsobem, kdy ti to ani citově nevydrží – kdo by asi chtěl, aby si na něj v okolí ukazovali jako na toho, koho protáhly v poutech obchodem. Jak bych tam asi pak měl nakupovat? A ne – nekradl jsem. Nicméně záznam kvůli tomu mám.

Nejlepší odpověď
anonym

Umím jednat s policí

Znalost přesných postupů a práv je nepochybně výhodou, ale dosud jsem si celkem dobře vystačil s obyčejnou slušností a respektováním práce policisty.

Další odpovědi
led

Umím jednat s policí

Chýba vám možnosť inej odpovede.
Rovnako, ako vaša otázka a možnosti odpovedať, aj váš výklad práva je scestný.
Nie nadarmo sa hovorí, „kto nemá čo skrývať, nemusí klamať a zamlčovať pravdu“ Stará múdrosť hovorí: „Aby Boh naučil ľudí klamať, poslal na Zem peniaze, žandárov a právnikov“ (praveký zdroj si už nepamätám).

elkon

Umím jednat s policí

Nepotřebuji se handrkovat s policií. Snažím se normálně domluvit.„Kličky a háčky“ mě nezajímají. A co je v USA jakbysmet.

Herjulfson

Umím jednat s policí

Informace z dotazu jsou zavádějící. Souhlasím např., že neexistuje žádný předpis (pokud se tedy něco v poslední době nezměnilo, a to se na 99,69% nezměnilo), který by nám „přímo“ ukládal povinnost nosit občanku a případně ji předkládat, a to ani při dopravní kontrole. Pokud jste za to někdy dostali pokutu, bylo to neoprávněné. Na druhou stranu požadovat prokázání totožnosti sice může policista jen na základě zákonem stanovených důvodů, ovše napasovat důvod kontroly na některé z oprávnění není zas až takový problém. Problém by to mohlo způsobit jen nepřipravenému policistovi. Jen pro zajímavost prokázáním totožnosti se rozumí i prokázání trv. bydliště, a to je jen v OP na rozdíl od řidičáku nebo pasu, které tento údaj neobsahují. Záleží na důvodech prokazování totožnosti, ale pokud i přes poskytnutí součinnosti nebude totožnost dostatečně ověřena (zda je či není určí policista), či pokud bude důvod zjišťování totožnosti závažný, může vás policie předvést ke zjištění totožnosti. V tomto případě by vám občanka velmi pomohla. Prostě nebuďme hnidopiši. Ti na té ulici to mají těžké. Ano, občas se stane nějaký průšvih, ale aby se tam vůbec dostali procházejí přísnými testy. Sem tam si něco proklouzne, ale jinak by to měla být spíše skupina proklepnutých lidí, kteří by měli být bezkonfliktní…

Kryšpín

Umím jednat s policí

Matesax naši policisté jsou převážně mírumilovní, pokud byste byl svědkem tvrdého zákroku, neb výslechu u sousedů směrem na jih to byste člobrněl.

ElonMusk

Umím jednat s policí

Ano, vím. Dále například má právo policista na silnici vyžadovat totožnost pouze od řidiče, a ne dalších spolucestujících, a přesto často identifikují celé vozidlo. Informace poskytnuté policií jsou z mé zkušenosti zpravidla mylné. A když jsem volal na policii v noci s tím, že mám před domem dodávku a lezou mi chlapi přes plot, tak mi řekli, že když ještě nejsou u mě, tak nikam nepojedou, a že nemají benzín. Takže sebranka největšího kalibru, policii ihned rozpustit. Ze zkušenosti mé i jiných lidí – pokud potřebujete pomoc policie, tak musíte přehánět, říct že vám zloděj drží pistoli u hlavy, jinak nikdo nehne ani brvou (i tak je lepší se spoléhat na vlastního psa a domácí zbrojnici).

Rokio

Umím jednat s policí

Kryšpín

Elon Musk sebranka policii rozpustit to by bylo žůžo a část národa by chrochtala blahem. A poté by vládla sebranka největšího kalibru.

Herjulfson

ElonMusk
Někde jsem četl takouvou malou radu. Pokud voláte na policii, že k Vám lezou nějací chlapi přes plot a oni na to, že nemají benzí… Tak za minutu zavolejte zpátky s tím, že už nemusí jezdit, že jste vzal brokovnici, dva leží pod plotem a ostatní utekli.

anonym

jinak ten váš dotaz zní jako recept z kuchařky jak jednat s policistou pokud vás načapá při sklizni aut na parkovišti. Mám spíš pocit že běžný občan nemá absolutně potřebu vymýšlet výmluvy proč by se neměl identifikovat když jej policista požádá o OP.

anonym

Má – rozhodně ano. Viz má odpověď. Naštěstí jen přestupek, ale byl jsem vmanipulován a zpracován přesně jak z filmu. Nevinný člověk obviněn ochrankou obchodu a přístup policie – další zlodějíček. Záznam na kameře neprůkazný, má výpověď odporující výkladu, ale stejně mne to donutili podepsat. Kolik dalších dětí tam dostalo pokutu a mají záznam? Ano, není to jako v USA – rozhodně ne. Ale já jako člověk zalezlý v bytě bez sociálních vazeb a s nulovou kriminalitou jsem byl vyslýchán 4 dospělými v malé místnosti bez jakéhokoli výkladu práva. Jak jsem to mohl ustát?

iceT

No já teda nevím, ale nejsi-li plnoletý, tak nějakému výslechu by měli být přítomni rodiče nebo zákonní zástupci.
Navíc, pokud jsi nic nevzal a nenašli u tebe nic, co by poukazovalo na opak, měla by platit presumpce neviny.

Dochy

Jenže policie není soud. Prací policie není soudit, ale udržovat pořádek a případně shánět důkazy. Není jejich prací pohlížet na všechny jako na nevinné. Policejní politice činnosti spíše odpovídá pohlížet na všechny jako na podezřelé. 😉

Také mám info (staršího data) že policajti kluky chycené při krádeži nafty donutili podepsat i přiznání k dalším podobným krádežím s tím, že přiznání je lepší a to že to neudělali jim stejně nikdo neuvěří.

iceT

No ale pokud u něho nic nenašli, tak neměli důvod ani právo k dalším krokům, dle mojí logiky. Spíš si chtěli na někom zchladit žáhu a udělat bububu.

Dochy

Věřím tomu, že velká část policistů je poctivá a snaží se i svou práci poctivě a slušně dělat. Ale tak věřím tomu, že části z nich je bližší „objasněnost“ než „spravedlnost“