Viry na známých webových stránkách?

Když chci otevřít nějakou webovou stránku, někdy se stane, že místo obsahu se ukáže upozornění, že webová stránka obsahuje škodlivý kód, který může poškodit systém. Není to planý poplach? Vždyť se to někdy zobrazuje i na stránkách, které nejsou s warezem (jde třeba o normální magazíny).

Nejlepší odpověď
Olaf

Není to planý poplach. Opravdu může jít nakažené stránky, formou škodlivého javascriptu. Ty viry tam nenahraje záměrně autor či správce webu, ale virus, který webmaster má na disku. Problém je v tom, že mnozí správci pro přístup na FTP používají souborový správce Total Commander, který neukládá hesla k webu šifrovaně, nýbrž jako čistý text. Když se Windows webmastera infikují speciálním virem, ten si heslo na stránky snadno zjistí a pak na ně nahraje, co chce. To pak může udělat hodně paseky (protože lidé takovému webu důvěřují). Pokud na takovou stránku narazíte, raději ji neotevírejte a dbejte varování. Když jde o hodně navštěvovaný web, problém by webmasteři měli brzy opravit.

Další odpovědi
LuciJe

Jak kdy. Viry se mohou poměrně snadno dostat i na weby seriózní a např. Google na přítomnost škodlivého kódu upozorněje ještě nějakou dobu po jeho odstranění.

Viry se navíc na stránce samotné prakticky nemusí projevit, čili ani majitel, ani uživatel je nemusí snadno rozpoznat.

Lencis

Jak už vyplývá z napsaného poplach to být může i nemusí. Vyhnout se stránkám u kterých na toto narazíme je samozřejmě řešení… nicméně pokud je v PC nainstalován kvalitní antivirový program včetně pravidelných aktualizací a správně nakonfigurovaný firewall pak nemusíte toto řešit. Pravděpodobnost že by se v takovém případě dostal do vašeho PC vir je menší než pravděpodobnost že vám v pravé poledne vleze zloděj do obýváku a PC si odnese v baťohu 😉

Attack-design

není radši stránky hned opusti, od tohodle je právě ten antivir