Patrass

Vidí strojvedouci v lokomotive pokyny z navestidel?

Dobrý den, otázka, když je např špatná viditelnost, mlha, sníh, silný déšť.. jak vidí strojvedouci na navestidlo. Je pravdou, že se někde zobrazuji tyto pokyny z navestidel v kabině strojvedouciho na nakem panelu? Děkuji vám..

Nejlepší odpověď
magorvkleci

na části sítě ano
v kabině je instalován tzv. návěstní opakovač
https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Liniov%C3%BD_vla­kov%C3%BD_zabez­pe%C4%8Dova%C4%8D_LS

Další odpovědi
Drap

Ano vidí. Kdyby je neviděl, tak jsou návěstidla k ničemu. Dříve nebyly žádné automatické systémy a mašinfíra viděl všechno.

elkon

Návěstidla jsou uzpůsobena tak, aby je bylo vidět za každých podmínek. Kromě toho existuje řada dalších elektronických zabezpečení. V minulosti, kdy byly vlaky pomalejší byla i orientace strojvedoucích jednodušší.

Filip84

Pokud má v lokomotivě návěstní opakovač, a pokud to podporuje zabezpečení na trati, pak ano. V opačném případě ne (což znamená, že ne na většině tratí).

Světelná návěstidla jsou vidět i v mlze, a co jiného potřebuje vidět? Vlak nejede na dohled, ale na zábrzdnou vzdálenost. Pokud by přesto nastala situace, že by na ta návěstidla prostě neviděl, no tak zpomalí a bude sekyra. U nacionálního dopravce Času Dost nic mimořádného, ne?

Leinad

Nějaký předpis to uváděl přesně. (Pokud se nepletu, bylo to myslím 7 sekund při traťové rychlosti)
Pokud by došlo k porušení návěstidla, strojvedoucí by se mohl hájit, že ho neviděl. Ale je pár dalších pravidel. Někdy se má věřit zmíněnému návěstnímu opakovači. Obecně pochybná návěst = ta nejpovážlivější.

Dochy

elkon „Návěstidla jsou uzpůsobena tak, aby je bylo vidět za každých podmínek.“

Hodně odvážné tvrzení. Jako řidič jsem zažil mlhu, že jsem uvažoval, že vylezu z auta a půjdu si ohmatat kde končí silnice…