MílaB

Věcné břemeno Chůze a jízdy sjednané za úplatu, se souhlasem původního majitele. Jak mám postupovat na katastru?

Děkuji za odpověď. ALE jak mám tedy postupovat k výmazu na katastru a jaké listiny mám přiložit?
Původní dotaz byl :
Dobrý den. Koupili jsme před 15 lety pozemek s věcným břemenem chůze a jízdy přes náš pozemek na sousední pozemek. Sjednal ho „prapůvodní“ majitel s jeho souhlasem a za poplatek, který nikdo nikdy neplatil, nevyužíval a nestaral se o to. Prapůvodní smlouva se souhlasem a za podmínky roční platby za využití břemene, byla sjednán už v 1994 na konkrétní prapůvodní majitelku. My jsme koupili v 2010. (Jsme už 3.majitelé). Potom přešel sousední pozemek na jiného majitel, který není totožný a uvedený v „prapůvodní smlouvě“ o břemeni z r.1994.
Nový majitel taky už 15 let neplatí a nezajímá se věc a možnosti nápravy nebo plateb. Chci se zbavit věcného břemene jízdy a chůze , ale ani nevím jestli vůbec automaticky přechází staré, „prapůvodní“ břemeno sjednané „prapůvodním“ majitelem za úplatu a se souhlasem na další nové majitele zmíněného sousedního pozemku. Jak to mám udělat? Nebo zaniká automaticky a nevztahuje se na další nové majitele sousedního pozemku. Děkuji za radu jak mám postupovat k výmazu.

Odpovědi
Pepa25

Věcné břemeno je věcné břemeno, nikoliv osobní, takže je úplně jedno, kdo byl první oprávněný a kdo první povinný. Pokud je zapsáno v katastru nemovitostí, tak platí a bude platit bez ohledu na majitele příslušných pozemků.
Věcného břemene se zbyvíte pouze se souhlasem příslušného oprávněného. Bez jeho souhlasu jedině rozhodnutím soudu.
První varianta: zkuste se se sousedem dohodnout na zrušení. Nelze-li to, najmněte si advokáta. Pokud soused nemá jiný přístup, tak to půjde zrušeit velmi těžko.

elkon

Podle mne, co je psáno to je dáno. Smlouva byla sepsána někým, s někým dalším. Oba subjekty již neexistují, tím pádem smlouva neplatí. Je to jako když máte užívání místnosti v domě na dožití. Po smrti smlouva padá, s dědici jste nic nesepisovali.

elkon

Odpověď je má logická úvaha, ale zkuste pro potvrzení, případně pro další radu kontaktovat právní poradnu. Např. zde: https://www.sdbplzen­.cz/bezplatne-pravni-poradenstvi

Pepa25

elkon: vážně by bylo dobré, kdybyste občas projevil trochou soudnosti a neodpovídal za každou cenu i na otázky, o kterých nevíte nic.

elkon

Pepo, vážně by bylo dobré, abys četl vše. Proto jsem psal, že je potřeba situaci ověřit pomocí právní poradny. Napsal jsem můj názor, nikde nepíšu, že je to tutovka.