Kric.ouwner

V jakkych pripadech lze parkovat na chodniku?

nevite nekdo ak to presne je jelikoz mestaci o tom vedi prd , a zakon se v tomto pripade protireci .
Doplňuji:
Edit :
\no to je ono dva a každý jiný názor , tak jak to je :D.. ???

Nejlepší odpověď
svejk007

Pokud úřad neprokáže, že chodník je chodník, nemusíte platit pokutu za parkování

Rozsudek Nejvyššího správního soudu naznačil řidičům taktiku, jak se bránit pokutám za parkování na chodníku. Podle soudu totiž úřady musí jednoznačně prokázat, že se jednalo o chodník. Nestačí přitom, že místo, kde řidič zaparkoval, jako chodník vypadá a běžně lidem slouží k chůzi.

Nejvyšší správní soud řešil případ muže, který dostal od libereckého magistrátu pokutu 1 500 korun. Právě proto, že údajně parkoval na chodníku. Podle soudu ale řidič pokutu platit nemusí. Radnice totiž dostatečně neprokázala, že místo, kde parkoval se dá označit za chodník.

Soud se řídil podle katastru nemovitostí. V něm je plocha, kde muž parkoval, zapsána jako společný dvůr, nikoli jako komunikace.
„Správní úřady tvrdily, že předmětný pozemek je určen k pěší chůzi, nicméně ze správního řízení nevyplynulo, že by právě tato část pozemku byla příslušným orgánem výslovně určena jako chodník, byť tak samozřejmě stavebně a technicky sloužit mohla,“ řekl soudce Vojtěch Šimíček.
Soudce přiznal, že pojem chodník není nikde v zákonech přesně definován. Podle něj to je však dobře. Hrozilo by, že pojem by byl příliš obecný, nebo naopak konkrétní. Obecné vymezení by bylo v praxi nepoužitelné, konkrétní by pak podle soudce vylučovalo i plochy, které ve skutečnosti chodníky jsou.
Podle soudu ale leží důkazní břemeno na úřadech. Ony musí dokázat, že se opravdu jednalo o chodník. V případě libereckého řidiče to bylo sporné, a proto ho nelze pokutovat.

Další odpovědi
lukas.zmizik

tam kde to je povoleno dopravni znackou

Zdroj: http://www.dopravni-znaceni.eu/znac­ka/Parkovi%C5%A1t%C4­%9B-st%C3%A1n%C3%AD-na-chodn%C3%ADku-kolm%C3%A9-nebo-%C5%A1ikm%C3%A9/IP11­d/

venkovan

je to podle pravidla:
Měšťák má vždy pravdu.
Pokud nemá pravdu měš´ták, tak jí má jeho velitel.
Pokud nemá velitel, tak starosta obce.
Pokud ne starosta obce, tak obecní pokladna.

Protože každé ppravidlo má své výjimky, je tu ještě výjimky – šikovný řidič se dokáže vykecat, protože silniční zákon zná lépe než strážník.

Ale slušný řidič na chodník nenajíždí a neparkuje tam. Už jenom k lásce ke svému autu, protože neničí zbatečně najížděním na vysoký obrubník přední nápravu a pneumatiky.

Kric.ouwner

No venkovane , nevim jak u tebe na venkove jsou vysoké obrubníky ( chodníky ) od silnice ale v Praze Brně Hradci a Liberci ( tam to znám ) jsou dle mého oka cca 8 cm , a když bych to měl brát statisticky tak abych se vyrovnal jedné jízdě třeba po D1 nebo okreskách o těch ve městech už ani nemluvě tak bych na ten obrubník musel najet tak 5000 x a to ještě tak v 30 km/h , :) , a problém je v tom když jsou dva což většinou jsou a sami se dohadují hm to už je blbí …