karel 1

V darovací smlouvě jsem odstoupil bratrovi podíl na rodinném domku za velmi nízkou částku

finančák však po mě požaduje zaplacení z úředního odhadu který převyšuje i to malo které jsem dostal za me odstoupení.Mohu tedy raději ještě tento maly peníz vratit bratrovi abych neporušil termín darovací smlouvy anebo je všechno ztraceno a není jiné možnosti.

Nejlepší odpověď
standa

Darování je BEZÚPLATNÝ převod, ze kterého se mezi bratry neplatí žádná daň.

Vy jste však zvolili převod ÚPLATNÝ, kde je povinnost zaplatit daň z převodu nemovitostí ve výši 3% z ceny odhadní nebo ceny sjednané, a to z té ceny, která je vyšší.

Pokud je již převod zaregistrován v katastru nemovitostí, tak se povinnosti zaplatit daň nijak nevyhnete.

p.s.
Je velká škoda, že jste neuzavřeli skutečnou darovací smlouvu…, tedy bez zmínky o úhradě ´velmi nízké částky´. No a že by vám pak bratr nějaký dohodnutý peníz zaplatil, tak to se mezi bratry snad nemusí ´dávat´ do smlouvy.

Další odpovědi
Drap

Poplatky se bohužel platí z odhadu. Pokud celá věc neproběhla, bylo by řešením udělat vzájemnou dohodu a oboustraně odstoupit od smlouvy.
Nejsem si teď zcela jist, ale domnívám se že mezi přímými příbuznými se darovací daň neplatí. Snad až od nového roku

Hlada

Co to je termín darovací smlouvy? Jestli je nemovitost na základě darovací smlouvy už zapsaná v katastru nemovitosí na bratra, tak musíte zaplatit darovací daň z odhadní ceny nemovitosti. U darovací daně jsou ale první a druhá skupina od daně osvobozená, takže není jasné, jaké zaplacení z úředního odhadu po vás finančák požaduje.