zjentek

V čem je problém, pokud oxiduje záporný/mínusový kontakt autobaterie?

Na kontaktu bílá sůl/oxid. Dříve roky nic a nyní hodně v relativně krátké době.

Nejlepší odpověď
Kepler

Nejde o oxidaci, ale o tvorbu soli – síranu olovnatého. Z baterie někde unikají výpary elektrolytu.

Další odpovědi
Vinpe

Může to být špatný dotek kontaktu baterie s objímkou. Je potřeba to očistit. Někdo to máže vazelínou.

paul1

Kontakt je třeba oškrábat až na holý kov – je to taková slupka. Potom na to tu vazelínu, ta by měla pomoct.

aliendrone

Myslíš klasický PB akumulátor? Jé, to byla SKVĚLÁ věc!! To co píše Kepler se vztahuje na nejklasičnější PB aku (které byly „otevřené“, po odšroubování zátky se mohly dolévat destilkou na správnou výšku hladiny elektrolytu), ty už dnes jsou na ústupu/nejsou moc používány. Užívají se uzavřené bezúdržbové (plyny vznikající při provozu baterky se rekombinují). Nadměrné vypařování elektrolytu způsobovalo přebíjení (obvykle chyba v regulaci altíku).

Dále:

  • nevhodná svorka na pólu akumulátoru (nejhorší je ocelová, lepší je „mosazná“, nejlepší je olověná). Ocelová korodovala jaxviň. :)
  • nedostatečné obepnutí pólu AKB svorkou (neutažené, malá plocha kontaktu) > velký přechoďák > vyšší teplota > mohutnější oxidace.
  • nedostatečná údržba AKB – alespoň před zimou a na jaře je třeba AKB zkontrolovat, svorky i póly ošetřit jemným smirkem (ideálně VELMI SLABĚ namazat vazelínou, žádné "čív více, tím lépe zde NEPLATÍ – naopak!), dolít elektrolyt (pokud lze a je potřeba) a dobít (pokud je potřeba).
  • s tím souvisí kontrola dobíjení (pokud altík dodává kolísavě > typicky ti znatelně potemní světla na volnoběh) – jak vysoké, tak nízké dobíjecí napětí je na levačku a odděláš dříve akumulátor.

Buď rád za klasiku, možná se ti to jeví jako pakárna, ale počkej, až budeš provozovat auto s baterií AGM (NĚKOLIKRÁT dražší)! Ta nevydrží déle než tři roky, zatímco obyč. akumulátor při správné péči vydržel klidně 10 let. Z dotací žijící ekogreenšmejdi jásají, ale té přírody je mi snad až trochu líto. :(

Hlada

Vývod je netěsný. Amatérsky opravit nelze.

Midoc

Nedostatečný kontakt svorky a pólu baterie ve vlhkém prostředí.