Loupak

V čem je charakteristicky kanadský srub?

Jaký je rozdíl mezi roubenkou a kanadským srubem?

Nejlepší odpověď
Lencis

Roubení je dřevěná konstrukce sestávající z trámů pokládaných na sebe ve vodorovném směru. Jedná se o jednu z nejstarších technologií dřevěných stavebních konstrukcí, která je preferovaná i v moderní výstavbě. Mezi její přednosti patří poměrně slušná tepelná izolace,z toho vyplývající energetická nenáročnost stavby, nebo ekologičnost. Mezi nevýhody se dá v porovnání se zděnými konstrukcemi zařadit poměrně nízká trvanlivost a vyšší náklady na výstavbu. Stavba, vystavěná touto technikou se nazývá roubená, (lidově roubenka), nebo srub.

Srub je dřevěná stavba vybudovaná z vodorovně kladených, v rozích pomocí dlabů překřížených trámů. Sruby byly budovány o oblastech s větším množstvím především jehličnatých lesů, například ve východní a střední Evropě, ve Skandinávii atp. V oblastech s menším množstvím dřeva se ujala úspornější hrázděná konstrukce.

Ve střední Evropě byla v období středověku roubená konstrukce užívána nejen na venkově, ale i ve městech, na hradech atp. Později byla užívána především v lidové architektuře, ne však výhradně. Roubený je například ještě Kostel svatého Jiří v Loučné hoře z let 1778–80. Výhodou stavby ze dřeva byla nízká cena stavebního materiálu, dobré tepelně–izolační vlastnosti. rychlý průběh výstavby. Nevýhodou nebezpečí rozsáhlých ničivých požárů.

Stavbu dřevěných domů, respektive domů z veškerých spalitelných materiálů, zakázala na území habsburského soustátí Marie Terezie. Na mnoha místech však byl porušován ještě v průběhu 19. století. Sruby jsou budovány i dnes, například jako rekreační objekty v horských oblastech, ale rozšiřují se i jako domy k běžnému dennímu rodinnému bydlení.

Mimo Evropu byly hojně stavěny především v Severní Americe v 19. století.

Z výše napsaného je patrné, že rozdíl není, může být jen v provedení konkrétní firmy, která tyto „staronové“ technologie používá. Případně lze říci že Kanadský srub je z jehličnanů a má původ v Kanadě 😁

Další odpovědi
alenka901

SRUBY

Úvodem:

  • lidé staví z kulatiny již víc než dva tisíc let. Za posledních dvacet pět let se však srubařské řemeslo dramaticky změnilo. Došlo k tomu především díky koncentraci znamenitých a inovačních srubařů v Kanadě a ve Spojených státech.
  • sruby mají kulatý a svérázný vzhled. Díky tomu vzbuzují u většiny lidí pozornost, pokud jsou dobře a vkusně zasazeny do okolí.. Materiál na stavbu srubů nelze vůbec srovnávat s jinými materiály, neboť celá konstrukce je ve srubu nádherně viditelná, a to jak na vnitřní, tak i na venkovní straně, což u ostatních staveb není.

Proč stavět z klád?

  • či-li z kulatiny? Srubové stavby jsou na pohled nádherné, navíc také odolné proti povětrnostním podmínkám, dále energeticky výhodné, netoxické, tiché a v neposlední řadě je atmosféra ve srubu naprosto úžasná. Organický tvar přírodních klád má atraktivní vzhled a navíc blahodárně působí na lidský organismus, především na duši člověka.
  • zeptáte-li se někoho, kdo bydlí ve srubovém domě, pak Vám nadšeně odpoví, že bydlení ve srubu mu plně zajišťuje pocit báječného klidu, ticha, bezpečí a vyrovnanosti, jenž v jiných domech nikdy nepocítil
  • ostatně dřevo patří do tzv. teplých barev, které na člověka pozitivně působí, dodává mu energii a naplňuje ho optimistickými myšlenkami
  • stavby z kulatiny jsou nadčasové právě proto, že mnoho kultur ze severní polokoule stavělo z klád po tisíce let. Tradice, historie, kultura a příroda dává srubům hluboký význam, který jako by byl s námi úzce spjat. Prostě se člověk vrací k přírodě i ve stylu bydlení.
  • srubové stavby navíc úzce zapadají do okolí, tedy přírody a stávají se její součástí. Jsou snadno udržovatelé a tento ekologický styl je i zdraví prospěšný.

Známé mylné představy:

  • srubové domy jsou díky neznalosti nekonečně zatěžovány špatnými představami:

Nejčastější otázky:

  1. Jsou sruby temné ? – ne, nejsou vždyť mají okna a zasvítí-li do nich slunce, pak barva dřeva dává celkovému prostoru přímo zářivý odstín.
  2. Sesychání je špatné ? – pokud je srub stavěn odborníky, mají dobré zkušenosti a vše správně odhadnou. Dřevo příznivě ovlivňuje vlhkostní poměry v prostoru, neboť absorbuje přebytečnou vlhkost nebo ji v případě potřeby naopak uvolňuje.
  3. Sruby nevydrží ? – ale vydrží a hodně dlouho, při správné údržbě několik generací
  4. Je obtížné sruby vyhřát? – vůbec ne, naopak se v nich udrží teplo déle, než-li v jiných domech. Obyvatelé srubů uvádějí, že tepelné izolace jsou až o několik tisíc nižší. Výrazně se snižuje doba dosažení požadované tepelné pohody bydlení.
  5. Patří sruby mezi neefektivní a neekologické domy? – ne, neboť nezatěžují životní prostředí při jejich stavbě, užívání a také při jejich likvidaci
  6. Jsou vyrobené z paliva, takže jsou vlastně hořlavé? – ano, dřevo je samozřejmě hořlavé, leč jako první začnou hořet třeba záclony. Mimo jiné – pokuste se jen tak zapálit špalek o průměru 35 cm. Hořením navíc nevznikají jedovaté plyny a konstrukce ohni déle odolává.
  7. Je hmyz a hniloba velkým problémem? – ne, neboť veškeré konstrukční dřevo je již ve výrobě ošetřeno proti napadení škůdci a hnilobou, tudíž je odolné
  8. Jejich pořizovací cena je vysoká ? – ne, je srovnatelná s ostatními konstrukčními prvky s nimiž se v dnešní době staví

Závěrem:

  • dřevo je vynikající stavební materiál, po pravdě řečeno jeden z nejlepších
  • jeho odpor přenosu tepla je dobrý, odpor proti chladu nevodivý
  • dřevo je přírodní izolační materiál a většinu klasických stavebních materiálů překonává. Specializovaným materiálům se hodně blíží, a to jak v tepelných, tak i protipožárních hodnotách.
  • pokud se rozhodnete pro stavbu srubu a budete-li respektovat naše rady a doporučení a navíc máte správné stavební místo, potom získáte krásné a nevšední bydlení pro několik generací, jež v této stavbě bude žít spokojeně, zdravě a v souladu s přírodou

Roubení se v zásadě provádí kladením neopracovaných kmenů, nebo hraněných, nebo polohraněných trámů na sebe ve vodorovném směru. Trámy bývají z jehličnatého (nejčastěji smrkového) dřeva. V případě historických staveb se na spodní trám použilo dubové dřevo, neboť je oproti smrkovému dřevu pevnější a odolnější vůči povětrnostním podmínkám. Na suchu vydrží až 700 let a ve vodě je jeho životnost prakticky neomezená. V současné době je tato problematika řešena vhodnou ochranou dřeva, jako nátěry a impregnacemi. Stabilita konstrukce se řeší provázáním jednotlivých prvků v rozích stavby. To je řešeno několika způsoby. Nejjednodušší způsob je vazba pomocí přesahů. Tím se v rozích budovy vytvoří zhlaví, které je pro tyto stavby typické, především pro lidovou architekturu využívající tuto technologii. Pro zajištění stability konstrukce může být zhlaví doplněno ještě o svislé kůly zaražené do země. Další způsob přeplátování trámů v rozích je vazba tzv. na rybinu, neboli spojení dvou trámů pomocí lichoběžníkového /rybinového/ plátu /čepu/ zaústěného do vybrané plochy druhého trámu. Přesahující konec trámu svým tvarem připomíná rybí ocas. Šikmé seříznutí zabezpečuje trámy proti vybočení. V období středověku již byla konstruována hladká nároží bez přesahů, kdy je ale nutné konstrukčními úpravami zajistit stabilitu konstrukce. Jednou z nevýhod při stavbě těchto konstrukcí jsou odlišné rozměry jednotlivých trámů, které se eliminují vzájemným prostřídáním trámů při pokládce. Vzhledem k tomu, ze se dřevo řadí mezi ortotropní materiály, tzn. ze klade v různých směrech namáhání různý odpor, dochází časem díky působení tíhy konstrukce k postupnému slehávání trámů, což je dobře viditelné většinou na historických roubených stavbách. Při pohledu na ně je vidět jejich postupné slehávání směrem od pevného zděného jádra, které nejčastěji tvoří topeniště a komín

Dandi

Na výrobu srubu se používají vzrostlé dospělé stromy na sklonku vegetačního života. Životnost dobře udržovaného srubu je více než 100 let. Dřevo je tak šetrně využito pro mnoho příštích generací.
Komfort života v dobře postaveném srubu je srovnatelný s ostatními způsoby bydlení 21.století.
Dřevo a jeho vůně blahodárně působí na psychiku člověka, dodává mu energii a pomáhá zapomenout na každodenní stres. Dřevo dýchá a přirozeným způsobem reguluje vlhkost v domě a v každém ročním období udržuje příjemné klima. Dřevo pohlcuje pachy a škodlivé látky.
Bydlení ve srubu má svou nenapodobitelnou atmosféru.
Z hlediska energetické náročnosti výstavby patří srubový dům k nejméně náročným stavbám. Jeho rychlá výroba totiž nezatěžuje životní prostředí.
Dřevo jakožto přírodní materiál poskytuje výjimečné izolační vlastnosti.
Srub není náročný na údržbu. Na celém světě stojí nespočet staveb, které i bez jakéhokoli ošetření přežily mnoho generací svých stavitelů.

Zdroj: www.kanadskes­ruby.cz

Attack-design

roubenka je z rovných prknen, srub z kulatiny a u nás skoro nejsou