Avatar uživatele
annas

Určitě znáte pojem platonická láska. Je, nebo není její současné pojetí v rozporu s Platónovými názory?

Platón sám se fyzické konzumaci vztahu naprosto nebránil, ale v jeho případě se nejedná o konvenční náklonnost k ženám, nýbrž k chlapcům ve věku 8–13 let. Těch Platón za svého života svedl stovky a hovoří o tomto druhu lásky bez jakéhokoliv ostychu.
http://www.ja­vacla49.estran­ky.cz/clanky/pla­ton---427-347-pr.n.l.-.html

Stejně tzv. sokratická láska je synonymem pro lásku platonickou – láska Sokrata ke svým žákům…

Ptám se za svou známou, která zpracovává práci z psychologie a zajímají jí různé názory. Děkuji.

Doplnila jsem odkaz, ale neuvědomila jsem si, že se otázka posune.
Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 11Pro koho je otázka zajímavá? vagra, iceT, Andělé, johana 56, anonym, Drap, fcoop, redy, briketka10, gagaga, wendyX před 2692 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Nejednoduchá otázka.
Mým názorem je, že pokud budeme posuzovat platonickou lásku podle současných zvyklostí, pak její pojetí je v rozporu s názory Platóna i Sokrata.
Dnes jde spíš o vyjádření nesexuálního přátelství.
Platón i Sokrates žili v době, kdy sexuální vztahy, především mezi muži, byly považovány za součást řecké historie. Pro tehdejší Římany byly, tak říkajíc normální.
I když Platón ke konci svého života připustil, že tyto vztahy mezi muži, jsou „nepřirozené.“
Toť můj názor…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
žolik

Platonická přitažlivost a sokratická láska=jE TO STEJNÉ.

Zdroj: ŽOLÍK

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

Annas

To zase bude řečí, že máš nejvíce modrých
DOTAZŮ +.
To jsem se dočetla v jedné dávné Diskuzi.

před 2692 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad briketka10,

kdepak, stačí se podívat a přesvědčit se, že je to mylná informace. 🙂

před 2691 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Doplnila jsem odkaz, neuvědomila jsem si, že se otázka posune.

před 2692 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek