MichaelaM

Jak na tisknutí fotografie z PC?

Krásný večer,
chci vytisknout fotku, kterou jsem si upravila v pc, aby se mi vešla do rámečku. Pokud má rámeček rozměry 9×13cm a já navolila pro rozměr obrázku v pc 900×1300, vytiskne se mi v rozměru(9×13) nebo v daném rozlišení(tedy velký jak vypadá v počítači)?
Děkuji!

Odpovědi
gecco

Podle rozlišení při tisku…
Obvyklé je 300 DPi, tedy:
900 pix → 7,5 cm
1300 pix → 10,8 cm
😉
Takže buďto si správně nastave rozlišení tiskárny a nebo uprav velikost obrázku.
BTW – jak je velký obraz na monitoru není vůbec podstatné.

mosoj

Jedna ptákovina za druhou.
Velikost obrázku v pixelech nemá vliv na to jaké bude mít fotka fyzické rozměry
při tisku. Ta ovlivní pouze výsledné rozlišení na vytisknuté fotce a ani to u inkoustových tiskáren nebude pravda.

Fotku nech v pixelech velikou v jaké ti vylezla z foťáku. Vyjde ti vyšší DPI a fotka bude ostřejší. Pouze si ji v editoru uprav , pokud to potřebuje a umíš to.

Fyzickou velikost si nastav před tiskem v ovladači tiskárny v centimetrech nebo palcích. „Vzhled stránky“ – " velikost stránky" . Bohužel tam nenajdeš rozměr 9 × 13 ale 10 × 15 to je poměr cca 2:3 a ty jsi si nastavila poměr 3:4 takže se ti to vytiskne v poměru 3:4 na poměr 2:3. To jest s bílým okrajem na delší straně.

Řešením je použít nastavení rozměru „uživatelský“ kde si nastavíš konkrétně požadovanou šířku a délku v cm. Nezapomeň ale dodržovat stejný poměr stran v pixelech i v centimetrech či palcích. Pokud tvoje tiskárna nemá bezokrajový tisk budeš muset s fyzickými rozměry obrázku trochu laborovat než se trefíš na rozměr obrázku jaký potřebuješ. Tiskárna totiž tiskne s malým okrajem. Takže fyzické rozměry budeš muset nastavit o tento okraj větší a ten má každá tiskárna jiný.
O rozlišení se nestarej s tím si poradí tiskárna sama a vyjde z pixelové velikosti obrázku a fyzických rozměrů vytisknuté fotografie.
Toto vše se nastavuje v ovladači tiskárny , nikoliv v editoru i když tam to jde také ale je to složitější.

gecco

Mosoji → "Velikost obrázku v pixelech nemá vliv na to jaké bude mít fotka fyzické rozměry při tisku. " – pokud je dané rozlišení tisku???
No – to jsou mi věci…
LOL

mosoj

Tak mně ukaž domácí tiskárnu kde si nastavuješ v ovladači tiskárny rozlišení, všeumněle.
Nic takového nepíši a tazatel se na to ani neptá. Ona chce prostě výslednou fotku určitých rozměrů a toho pixelama nedosáhne.

Toto je v mém příspěvku ubožáku :

Fotku nech v pixelech velikou v jaké ti vylezla z foťáku. Vyjde ti vyšší DPI a fotka bude ostřejší. Pouze si ji v editoru uprav , pokud to potřebuje a umíš to.

Navíc výstupní rozměr se nikdy přes DPI neurčuje. Vždy by mnělo být co možná nejvyšší.

gecco

Vážně máte potřebu ujistit i jiné o tom, že jste ´neuměl´??
http://mowla.raj­ce.idnes.cz/nas­tenka#Nastave­niTisku.jpg
___
Vaším řešením, kdy neřešíte rozlišení fotky, ale tisknete přes nastavení „určitých rozměrů výsledné fotky“ přesné velikosti výsledku dosáhnete jen náhodou…
Navíc – jak sám píšete, musíte „laborovat“, protože „okraj“…
___
Opravdu nerozumím tomu, proč ´rejpete´.
Ale – kdo chce kam…
😁