Shmash

Tekla by voda při výpadku elektrického proudu?

Teplá by netekla asi určitě, ale co studená? Nejsou k tomu potřeba čerpadla, poháněná právě elektřinou? Mohla by v případě dlouhodobějšího výpadku voda přestat téct úplně?

Nejlepší odpověď
anonym

Po nějakou dobu by voda tekla (než vy se vyčerpala kapacita rezervoárů – např. vodárenských věží, ve kterých je voda výš, než kohoutky uživatelů). Pak by téci přestala.

Další odpovědi
honza19hk

pokud by byla výpadkem postižena i vodárna tak ano.Sice mají nějakou rezervu,ale jak píše mowla. Myslím si ale že mají záložní zdroje.Teda aspoň vodárna u nás má naftový zdroj co v případě výpadku pohání čerpadla.
Takže si myslím že by neměl být problém ani při déletrvajícím výpadku.Záleží jakou mají zásobu paliva pro zdroje.
Naše obec byla po orkánu Kyryl před pár lety téměř týden bez proudu a voda furt tekla.Čerpadla napojili na výkonnou centrálu pučenou ode mě a jeli dál.jen si jezdili pro naftu.

suaeda

Ve vodojemech je určité množství, který by po nějaký čas (hodin) zásobovalo obyvatelstvo vodou.
Problém by byl i s dodávkou tepla. Teplárny mají většinou turbíny na výrobu elektřiny pro svoji spotřebu. Ale ve většině měst nemají výměníkové stanice samostatné elektrické zdroje.
Celkově vůbec, při dlouhodobém několikadenním výpadku dodávek elektřiny by nastal kolaps, který je přirovnatelný nejhorším katastrofickým scénářům.

led

Pokiaľ by dostačoval prirodzený tlak, nepoháňaný čerpadlami, voda by tiekla.
Ale jestvujú aj alternatívne zdroje pohonu čerpadiel, dokonca niekedy to je i sama voda, ktorá je následne tými čerpadlami poháňaná. Mechanické čerpadlá môžu byť poháňané inými motormi, ľudskou či zvieracou silou, alebo prírodnými zdrojmi.