Matthew

Taky si tohle myslíte o dnešní kvalitě zboží ??? :)

Mám takový pocit, že má dnes všechno stanovenou lhůtu životnosti.
Koupíte-li si mobil, žehličku, pračku, prostě cokoliv a většinou se to porouchá okamžitě po záruční době (znám ze zkušenosti) :) Dřívější telefony stály podobně jako dnes, okolo 5–15 tisíc normálka, ale mám z té doby ještě čtyři telefony a fungují všechny dodnes. Vím, že srovnávat je to trochu možná od věci, dnes se toho na tom má totiž víc co pokazit, ale i tak se nemůžu zbavit toho pocitu, že co si koupím zítra, mám maximálně na dva roky.

Nejlepší odpověď
Mapel

Ono to je dvojí pohled.

Technika jde dopředu a dnes zakoupený mobil je zítra starý. Stejně si za 3 roky koupím nový, takže raději levnější s kratší životností, než kvalitní drahý a za 4 roky mě bude štvát, že chci koupit lepší, ale ty peníze. To je pohled na spotřební věci. To platí i o televizi, pračce atd.

Pak si půjdu postavit barák, který mají zdědit děti a chtěl bych ho asi 200 let. Tam budu vybírat materíál kvalitní a raději si připlatím. U některých staveb by mi museli ještě připlatit, abych do té koupi šel.

Takže někdy koupim raději levnější a někdy dám přednost příplatku. Záleží na každém co od koupě očekává. Pokud chceš mobil na 50 let, budeš muset vybírat velice pečlivě.

Další odpovědi
Lucijej

No jistě. Kdyby si každý koupil zboží, které vydrží 15 – 20 let, tak by prodejci brzy neměli komu prodávat svoje zboží. Takhle si každý musí koupit po 2 – 3 letech nové. Takže mají práci jak výrobci, tak prodejci.

pusinka50

Mám stejnou zkušenost. Vzpomínám na dobu za éry komunistů, kdy vše drželo, vydrželo, mělo stabilitu. Byli to poctivé české výrobky nebo dovezené zboží od poctivých zahraničních výrobců. Dnes se všechno vyrábí v Číně, ani netušíme kolik super značkových věcí tam vyrábí a Čínani, co si budeme povídat, vyrábějí šunty. Kdysi vše fungovalo 20 let, i více, dnes se to poroučí za rok, je to i má zkušenost. Má poslední zkušenost: už jsem během 1 roku 2× vracela dva fény „české“ výroby v Číně, tak jsem si řekla, že koupím místo za 500 Kč raději dražší, ale značkový. Po přezkoumání značkových fénů od 1.300 Kč výše jsem zjistila, že na všech je vyraženo „Made in China“. Jen na tom „českém“ to vyraženo nebylo, tak jsem zakoupila po třetí tentýž, ale již za cenu 700 Kč. Jsem moc zvědavá, jak dlouho mi vydrží.
Mimo jiné mi taky vadí, že co se potravin týká, tak vše je dnes řidčí, tuhý obsah je nahrazovaný různými konzervanty, lákem či levnými dresinky, jen aby výrobci ušetřili a přesto se ceny neustále zvyšují, přitom při ohlášení zvýšení DPH od 1.1. jsou ceny vyšší pro jistotu již od 1.12. Za komunistů byly ceny stále stejné, kvalita stejná a já nikdy nebyla v komunistické straně a naopak jsem byla bita za podpis táty na určitém dokumentu, ale co se dnes děje mě hrozně vzteká a bude ještě hůř…

huxa

tehdy to ale bylo v přepočtu daleko více peněz

Je na trhu hodně výrobců, kteří takto „programují“ výrobky, musíš vybírat kvalitní značky

anonym

Tohle je prostě dnešní trh. Je třeba zboží nakupovat, protože na skladech ho leží velké nadbytky. Není zájmem výrobců vyrábět kvalitně s dlouhou životností. Je třeba dodržet záruční lhůtu a nejlepší výrobek je ten, který doslouží dnem vypršení záruky (pro výrobce). Ani značkový výrobek není, bohužel, zárukou, že Ti vydrží na dlouho. Uvědomme si, že většina spotřebičů je dnes za podstatně nižší ceny než třeba před dvaceti lety. Jenže pokud má být výrobek levný, musí si výrobce peníze vydělat jinak. Dostaneš sice levnější mobil, ale za stejnou dobu je potřebuješ tři.
Levnější výrobky to tedy určitě nejsou. Stojí za to si někdy v klidu sednout a propočítat si to. Na levnější výrobky se musí samozřejmě používat levnější díly a materiál. Levnější výroba vyžaduje levnou pracovní sílu. No a potom se kruh uzavírá. A teď se dostáváme k otázce, jak dlouho budeme schopni nakupovat levné asijské zboží, když z naší republiky mizí postupně výrobci dalších a dalších druhů zboží, které bylo kvalitní, zajišťovalo nám soběstačnost a poskytovalo z dlouhodobého hlediska možnost práce dělníkům, zajištění zisku výrobci a daně státu. Křehká rovnováha byla sametovou revolucí a hlavně špatným hospodařením po ní narušena. Proto máme státní dluh, který velmi rychle roste. Někdo z těch, co na to měli myslet, ztratil pamět a přestal přemýšlet v širších souvislostech. Ztratili jsme řadu světových odbytišť a není šance je získat zpět. Žijeme na dluh a je otázka, jak dlouho nám to budou světové banky tolerovat. Až se jednoho dne budou domáhat splacení našich závazků, nezůstane nám vůbec nic.

fg

Samé zboží na jedno použítí. Nic nevydrží, ale hlavně ,že je levné a prodejci mají veliké zisky.Když porovnám 30 let starý ještě funkční cd přehravač technics s japonska s nějakým Sencorem made in china ,který vydrží asi 2 roky,tak je ten rozdíl dost znatelný.
Některý čínský ku*vy schválně dávají do většiny kuchyňských výrobků a některých dalších specielní šrouby, aby se daný výrobek nedal spravit.
Pořád se baví o tom, že je Země plná odpadu ,no a tady je ta příčina,

mosoj

To také patří do kategorie vymývání mozků!
Na jedné straně ekologie a na druhé konzum !

beer

Zboží je dnes velmi kvalitní a to je právě problém.
Obchodníci i výrobci potřebují odbyt a proto se výrobek úmyslně vyrobí s předpokládanou životností. K tomu slouží tzv. „kurvítko“, neboli zdánlivě nepatrná součást, která vydrží onu předpokládanou životnost. Např. kovové ozubené kolečko za pár šušňů se nahradí ještě levnějším plastovým ap. Vše ostatní je v sice pořádku, kolečko je ale kdesi uvnitř, výměna není možná a bez něj to nechodí.
Jo, to je dnešní trh..