no107064

Špatně poslané peníze na účet – příjemce neposlal zpět. Jaký je postup pro to aby vrátil peníze zpět?

Dobrý den, měli mi přijít peníze na účet, ale bylo špatně zadáno číslo účtu, a příjemce neposlal peníze zpět. Jaký je postup pro to aby vrátil peníze zpět. Já to neřeším, ale firma, která je odeslala. Tak by mě jen zajímalo co musí udělat, nebo jaké jsou postupy, aby je vrátil.
vím jen, že příjemce si nesmí peníze ponechat ani utratit a je to klasifikováno jako „bezdůvodné obohacení“
Děkuji
Doplňuji:
Děkuji za odpověď: je to částka vyšší než 5000kč a inicály majitele již firma má … jen ten postup jak by měl být, je to podání žaloby … ale to mi příjde zase zbytečné … zda to nejde řešit jen nějakou komisí a netahat to k soudu pokud to nebude nutné … soudnictví je zahlceno důležitějšíma věcma než je toto, takže by to trvalo o to déle

Nejlepší odpověď
bulík

Obrátit se na banku, ona má možnost stopnout platbu nebo vyurgovat zpět peníze.

Další odpovědi
Awe

Podle mého klasika…Kontaktovat policii a tá už by to měla řešit přímo s bankou. Jestli je ta částka nad 5000 tak si myslím že by měla banka oznámit majitele účtu. Do 5000 jde o přestupek a nevím jestli by banka byla ochotna „udat“ majitele.
Doplňuji:
myslím že to k soudu jít nemusí…Duležitý faktor je, jak se k tomu postaví banka. Třeba dotyčný ani neví že ty peníze má.Já osobně taky na účet chodím max 2× do měsíce. Banka by se měla snažit majitele účtu kontaktovat a jestliže by odmítl částku vrátit pak už by to muselo jít před soud.

marci1

Pokud nedojde k navrácení peněz od neoprávněného příjemce, bude se muset podat žaloba o vydání bezdůvodného obohacení.

redy

Tak to se mi podařilo nedávno.A ani mi nedošlo že je něco špatně.Až když mi přišla esemeska že mi přišli peníze,začala sem zjišťovat od koho.
Takže sem vůbec nic nemusela zařizovat-
Miliju svou banku 🙂

Filip84

Policie nic nevyřeší, trestné to není, nejde o „zatajení nálezu“.

  1. přichystej si důkazy o tom, z jakého účtu, kdy, a na jaký účet ty peníze odešly, co nemůžeš prokázat, neexistuje,
  2. obrať se na banku, písemně na doručenku, aby Ti sdělila generálie majitele účtu, pro právní zájem – že naň hodláš pohnat žalobu o vydání bezdůvodného obohacení, a až to dojde,
  3. obrať se na PČR, do datové schránky, nebo písemně na doručenku, aby Ti sdělila, pro právní zájem, jakou adresu pro doručování má předmětná osoba nahlášenu v registru obyvatel, a jaká je adresa jeho trvalého bydliště (potřebuješ kvůli místní příslušnosti soudu, policie je k poskytnutí informací povinna podle policejního zákona – ztotožnění osoby pro právní zájem),
  4. pošli, doporučeně do vlastních rukou, předmětné osobě předžalobní výzvu k vydání bezdůvodného obohacení,
  5. vyčkej měsíc, a pokud peníze nedorazí, obrať se žalobou na jeho místně příslušný obecný soud.

Ale jde o formalisované úkony, doporučuji vyhledat advokáta, který se předmětným právem zabývá. Jde o občanskoprávní spor, věc nemá trestněprávní přesah.