piáno

soused má okno v domě postaveném metr od plotu. Lze mu přikázat, aby okno odstranil?

Podle stavebního zákona tam nesmí žádný otvor mít.

Odpovědi
Manfred05

Jestliže se jedná o dům postavený v souladu se stavebním zákonem a sousedova okno porušuje vymezené předpisy týkající se vzdálenosti mezi stavbami a vzdálenosti od hranic pozemku, je možné žádat o odstranění okna. Nejprve by však měl být proveden pokus o řešení sporu se sousedem mimosoudní cestou. Pokud toto řešení nevede k výsledku, je možné se obrátit na stavební úřad, který bude mít pravomoc rozhodnout o tom, zda je okno v souladu se stavebním zákonem nebo nikoliv a v případě potřeby nařídí jeho odstranění. V každém případě by však měla být situace konzultována s odborníkem na stavební právo nebo právníkem.

elkon

Pokud byl dům postaven v souladu s předpisy a řádně zkolaudován, nemůžete mu nic nařizovat jen proto, že jste se přistěhovali a vám se to nelíbí.

Drap

Pokud je dům takto zkolaudovaný, tak nemusí nic odstraňovat.

Filip84

Meleš nesmysly:

  1. Pokud nejde o nový dům, ale o dům, který na místě stojí třeba 20, 30, 40, nebo i 400 let, současná pravidla, která by na novostavbu (nebo úpravu stavby) kladla současná legislativa, se ho netýkají, podle zásady zákazu pravé retroaktivity.
  2. Vzdálenost domu od plotu není právně jakkoli relevantní, relevantní je vzdálenost mezi stavbami, ta má být alespoň 7 metrů, a pokud nevedou okna do žádných obytných místností, může být nejméně 4 metry. Ve výjimečných případech, a s ohledem na charakter zástavby, lze umístit stavbu až na hranici pozemku. To je ale současná úprava, dřív to platilo jinak a zpětně se to neaplikuje.
  3. I když byl dům, třeba, postaven v rozporu s tehdy platným právem, nic s tím neuděláš, pokud byl postaven v souladu se stavebním povolením a plány, protože jde o ochranu práv nabytých v dobré víře.

Dělej si co chceš, je to Tvůj život, ale dohadováním se sousedem nic nevyřešíš. Doporučuju, aniž bych chtěl radit, obrátit se na advokáta, který se stavebnímu právu věnuje, ten si opatří příslušné podklady k sousedově stavbě, objektivně ustanoví status praesens, pak Tě o něm bude informovat, a na základě něho, případně, budete relevantně a účinně konat, bez anymosit, apriorismů a jiných domněnek.

ludmilaikov

Stačí si zasadit na svém pozemku před jeho oknem rychlerostoucí stálezelený keř, nebo pustit na drátěnku břečan.
Ušetříš si nervy se sousedem i úřady.

piáno

a je to možné i v případě, že okno tam bylo než jsem nemovitost převzali my? Je unavné se pořád dohadovat a hlavně se sousedem se domluvit nelze, neustále dělá schválnosti jakmile se z nemovitosti vzdálíme

Filip84

A co pořád řešíš, stejně vyřešíš akorát tak prd?

Nejprve musí někdo, kdo tomu rozumí (Ty ne!) „do papírů“, prostě nahlédnout do spisu: kdy bylo vydáno stavební povolení, ofotit plány, jaké výjimky, případně, stavebník obdržel atp., protože všecko se řídí právem, které platilo ke dni, kdy bylo vydáno stavební povolení.

Za druhé musí někdo porovnat status praesens „s papíry“, jak se skutečnost od toho, co je zaknihováno, odlišuje.

Potom Ti bude muset někdo, zase – kdo tomu rozumí (Ty ne!), říct, jaká je reálná šance ten status praesens změnit podle práva.

Pokud nepůjde změnit podle práva, jedinou Tvou šancí je navrhnout sousedovi úpravu s tím, že Ty to zaplatíš. A počítej s tím, že on může říci „Ne!“, a že se s Tebou vůbec nemusí bavit o tom proč. A asi to i řekne, že, když jsi se s ním – pořád – dohadovala? 🙄

Pokud je status praesens v rozporu s platným právem, tak se pošle sousedovi předžalobní výzva (kvalifikovaná, to není recept na bábovku, takže Ty si to – zase – nenapíšeš!), a v případě, že nebude adekvátně reagovat, podá se žaloba k jeho obecnému soudu, a případně i podnět stavebnímu úřadu.

A soud pak rozhodne.

To je celé, jako! 🙄🤦‍♀️

Manfred05

Většinou platí pravidla, která upravují vzdálenosti, výšku a tvar staveb vztahující se k sousedním pozemkům, takže záleží na místních stavebních předpisech. V některých případech může být přestavba nebo odstranění stávajícího okna povoleno pouze za určitých podmínek nebo s souhlasem sousedů.

Pokud soused nechce spolupracovat a nedává souhlas ke změně, můžete se obrátit na místně příslušný stavební úřad a požádat o jeho zásah. Stavební úřad může v případě potřeby vynutit dodržení stavebních předpisů.

Je dobré se však nejdříve pokusit řešit spor s sousedem pomocí komunikace a jednání, případně využít mediátora, aby se situace vyřešila bez nutnosti soudního řízení nebo zásahu stavebního úřadu.

piáno

no já to neřešila. problém je v tom, že neustále otravuje s něčím, co se týče toho okna soused. Chci mít klid. Zkusím to přes stavební uřad tedy. Děkuji
Myselal jsem, žet adyjsou právní porady ne že mi někdo kdo si se mnou jen tak začně tykat bude agresivně nadávat