steipavka

Soused má na svoji zahradě hrozný nepořádek a běhají od něj potkani.Je nějáká možnost jej donutit k ůklidu pozemku?

Nejlepší odpověď
venkovan

Obec a krajká hygiena. A stejně když nebude chtít, moc nezmůžete. jedině se podívat, jestli i v takovém případě nepřísluší obci právo pozemek vyčistit na náklady majitele pozemku (i třeba na exekuci). Podobné právo má obec podle stavebního zákona, podle zákona o šíření karanténích organismů a možná, že potkan a hmyz který může přenášet infekční nemoce by se tam „vešel“.

Další odpovědi
Drap

Podle zákona je majitel nemovitosti povinen udržovat na svých pozemcách pořádek. Bohužel, toto právo je obtížně vymahatelné. Jediná možnost je obrátit se na OÚ po překročení pak určitých mezí a při riziku poškození zdraví i hygienu

Michal Kole

Ano, přes úřady, ale je to zdlouhavé a musíte mít posudky, svědky, možná i právníka.

Musíte prokázat, že potkani běhají od něj.

Zkusil bych na městským úřadě odbor životního prostředí.

RQLM

souhlasim s venkovanem. staci anonymni udani telefonem nebo i meilem na hygienu a oni uz si to prosetri po svem … nam zase od sousedu tekly splasky k nam na dvur. do tydne to bylo vyresene.