hard work

Souhlasíte s tím, že vzdálenější představy nemají žádný větší význam?

Myšleno tak, že si nemá smysl lámat hlavu s tím, co bude například za měsíc až několik let a místo toho je lepší soustředit se, co udělám dnes, zítra a během současného/příštího týdne, abych tyto blízké dny dobře využil, z čehož vyplyne něco i pro vzdálenější budoucnost.

Já si to myslím, ale opravdu to tak je? Není lepší myslet vážně i dál do budoucna?

Kolik % váhu má krátkodobé plánování a úkor toho dlouhodobého?

Například 90:10 nebo 99:1?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Je to zajímavé, jak se u nás v předchozím režimu vykořenilo " jen pro ten dnešní den stojí zato žít", a měli jsme být zodpovědní za to, co se stane za 5, 10, 15 let…:-) Potom přišla doba, kdy jsme mohli žít přítomností a trochu se i radovat z každého dne. Zase nám ale přes media zelení khmérové nutí ty strachy z toho, co bude, může být, a nejen děti a mládež z toho mohou mít psychózy. Planeta hoří !!! 🙂
P.S. Máme být zodpovědní i za minulost, a za to, co naši předci spáchali! Není to na palici? Lepší je žít pro tento den. 🙂

Další odpovědi
Drap

Nesouhlasím

elkon

Bláboly.

aliendrone

Mýlíš se, je to právě NAOPAK. Už jen z logiky věci plyne, že pokud si nevytyčíš cíl, ničeho nedosáhneš. Další úvahou následně dojdeš k tomu, je vhodné si stanovit nějaké klíčové etapy (kroky) k jeho dosažení (a soustředit se na ně). Atd., atd., čím hlouběji se začneš problematikou zabývat, tak nakonec zjistíš, že plánování (včetně řízení rizik) je ABSOLUTNĚ NEZBYTNÉ v dnešní době. A zjistíš, že je to ROZVINUTÁ, vysoce sofistikovaná VĚDA (a dá se i akademicky studovat).

Tady si rýpnu do Pepy25, MOHL by se jako EKONOM vycajchnovat a napsat stručné pojednání např. o japonském automobilovém průmyslu a jeho produkci (venkoncem dnes podle toho jede celý svět). Mám na mysli kanban logistiku, kdyby něco. Celkem by to zajímalo i mne, nejsem ekonom a třeba se něco UŽITEČNÉHO dozvím. 😉

Hele, prostě jsou „dlouhé tratě“ (cíle, které jsou IHNED nedosažitelné). Např. POSTAVIT rodinný dům. To prostě obratem/do zítřka NEUDĚLÁŠ (pokud nejsi Číňan, chjo…) 😐

Řekneš si „Co je na tom za vědu?“, vždyť tohle v zásadě uměli už lovci mamutů. No ANO, jenže jeden a ten samý dům se dá postavit na tisíce, možná miliony způsobů. Některý je rychlejší, to je jasné. A čas jsou peníze. Pokud budeš ten barák stavět 1 rok NEBO 2 roky JE ROZDÍL. V zásadě cena domu je STEJNÁ (nikdo ti nedá víc proto, že stavíš dlouho). Jenže TY z té částky, kterou si dohodneš za postavení domu platíš např. dělníky, kteří ho staví. JE ROZDÍL platit dělníky (ze stejné částky) 1 rok ANEBO 2 roky jen proto, žes „špatně naplánoval“, chápeš? (Příklad je jen OBECNÝ, k vysvětlení principu, věc je MNOHEM složitější.)

Zkrátka je to (plánování) celkem věda, která k nám ovšem dorazila JEN DO PRIVÁTNÍHO SEKTORU. To je důvod, PROČ jedni „mako jako pako“ a MNOZÍ jiní „točí mlýnek“ (bojují za práva, zachraňují hovnivály, dřepí na úřadech či v parlamentech), ale ZA STEJNÉ PENÍZE, které ovšem UKRADNOU (přerozdělí „pro dobro všech“) těm, co OPRAVDU DŘOU. 😕

Nebo jinak. Letní dovolenou plánuješ AŽ když parchanti dostanou vysvědčení? Chápeš? Vím na co narážíš (nikdy nejde vytvořit „přesný harmonogram“ kvůli entropii v systému), ale LZE vytvořit harmonogram ROBUSTNÍ, který efektivně eliminuje právě tyhle nechtěné nahodilosti. Takže ANO, MÁ smysl plánovat (pokud to UMÍŠ). Venkoncem se mrkni na „jarní výprodeje zimního oblečení“. Báby se RVOU o něco, co v NADCHÁZEJÍCÍM létě ani náhodou nepoužijí (nejdříve za cca 6 měsíců). 😉

Přirozeně jsem odpověď pojal JINAK, než Ametyst, protože ta poukazuje na NESMYSLNOST (ZLOČINNÉHO!!) SYSTÉMOVÉHO HOVADĚNÍ, kdy nás systém straší něčím, co za 10 000 let STEJNĚ NEBUDE (tutově ani za 1000, dokonce ani za 100!). To je ovšem JINÁ kategorie. Podobně se kdysi BOJOVALO (ano DOSLOVA BOJOVALO!) o to, jestli vyhrajou katolíci NEBO protestanti. KAŽDÝ věděl, že když vyhrají „ti špatní“, tak se celý svět propadne do PEKLA! A TO SE MUSELO IHNED ŘEŠIT, to je přeci jasné. A s EKOTERORISMEM JE TO STEJNÉ. 😐

paul1

Představy – snění smysl má, bez toho je život chudobnější.

hard work

Ametyst: Jinak souhlas, nemá smysl se obávat čehokoliv, co je dál než asi měsíc, protože do té doby s tím můžeš něco udělat a zaujmout nějaký postoj. Strašení co bude za několik let nedává moc smysl.

Mě to spíš vrtalo hlavou, jak moc velký význam má když si například řeknu nějaký větší cíl a začnu to víc řešit. Například do roka chci uběhnout maraton. Podle mě to smysl nedává. Spíš je lepší si říct, budu pravidelně běhat a potom mě třeba napadne jednou: Zkusím zaběhnout maraton. Ale že to jakoby vychází z té aktivity jako takové, ne z nějaké plánování na delší dobu.

Ametyst

hard work: Jo, rozumím, v tom máš pravdu. On totiž někdy dlouhodobý cíl dokáže taky pořádně vystresovat. Vyžaduje disciplínu.
Teď jsem si připomněla jeden díl Básníků, kde hrála Eva Vejmělková: její snoubenec měl přesný plán, kdy se vezmou, kdy bude povýšení, kdy první dítě…takhle graficky na papíře to bylo hodně odlidštěné.

hard work

Ametyst: Ano jde mi právě o tu pointu, že všechny ty představy co by mohlo být můžou být jenom taková iluze, která postrádá hlubší smysl. Naopak každý větší impuls, který nastane dnes, zítra, pozítří atd. mění i budoucnost a nabízí jinou perspektivu a možnosti. Jenom jsem o tom pochyboval.

Všude se říká, jak musíš mít cíl, plán atd. ale málokdo ti řekne, že to nemá smysl hrotit do budoucna, ale soustředit se na nejbližší dny. Tohle myšlení je trochu toxické.

Ametyst

Mě teď napadlo, že vlastně plánování nás má uchránit od toho, že budeme vlát ve větru jako hadr, a jakýkoliv směr větru bude pro nás dobrý. Máme držet směr, a nepodléhat okamžitým náladám, trendům a svodům. Což dává smysl. Jsou přece velké životní cíle, a malé drobné cíle. V tom se moc nepohybuji: mně stačí, že mám docela pevné názory a zásady. Plánování mi netřeba. 🙂

hard work

Ametyst: Myslím, že mentalita je hodně spojená s dobou a trendy. Vnímám jak dnešní mladý lidi mají vyšší ambice, než dřív.

Ametyst

Hmmm, to nevím: mladí můžou mít dojem, že svět je malý, protože komunikují přes sociální sítě a internet s kýmkoliv na druhém konci světa. Co mě štve, je to, že každý nesouhlas berou osobně, a hned naplánují vendettu- jedním kliknutím tě "připraví o život. " Nepochybuji o tom, že jsou schopní to fyzicky dokonat. Zde mluví Marian Kechlibar o kultu slabosti- to je přesné: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ynY_5Xq5Vns

hard work

elkon: To píšeš často. Zkus v tom něco najít, než to odsoudíš.