bolak

Skutečně je nutné desinfikovat odřeniny kysličníkem?

Já si pamatuju z dětství, ať jsem si udělal jakýkoliv bebíčko, tak rodiče vždycky „jé to je nadělení, honem kysličník“ a pak mi v tom nějakejma vatičkama šmejdily, pálilo to jako prase, navíc párkrát se stalo že ho nenašli, tak na to vzali francovku, což bylo ještě horší, a když s tím tejráním skončili, tak z toho měly takovou radost, jako kdyby mi tím snad zachránili život nebo co. A přitom když jsme potom později jezdili s přáteli na různý cyklovejlety, turistický vejšlapy, nebo volejbalový utkání, tak jsem měl kolikrát mnohem větší krváky, strupy před celou nohu, kor když jsme bourali na asfaltu nebo jsem bagroval na antuce, tak v tom byly normálně i kamínky v tý ráně, a žádný desinfekce jsme sebou neměli, takže jsem si jen votřel krev do trávy, abych neděsil ostatní a jelo se dál, a nikdy z toho žádnej problém nebyl. Udělal se strup jako vždycky, a ten po čase odpad, i stěma kamínkama který do něj vrostly, takže se ptám, jestli ta desinfekční tortura má vůbec nějakej hlubší smysl, jestli nejsme všichni jenom zhýčkaný mamánci?

Nejlepší odpověď
marci1

Názory se různí. V poslední době je doporučováno ránu nedezinfikovat peroxidem (kysličníkem). Pouze ránu omýt, utřít ručníkem bez vláken a zalepit.

Zdroj: http://zena.cen­trum.cz/zdravi/zi­votni-styl/clanek.phtml?id=74­7490

Další odpovědi
badisko

je to prevence ..:D je to dobre udelat neni to nutnost ..:D telo si poradi i bez peroxidu ..je ale vzdy dobre byt ockovany proti Tetanu … osobne doma ani zadnou dezinfekci ani nemam ..:D tedy krom antibakterialniho mydlo Dettol …:D vlastne ani leky ..:D krom aspirinu na kocoviny ..:D

anonym

Brrr,taky se toho hrozím,ale jsem také tyranka.Přesně takhle jsem týrala svou rodinu.dnes používám Septonex ve spreji.Pak přiložím takové desinfekční polštářky a je hotovo!

suaeda

Na cesty, na vodu, do ciziny si beru lékárničku (bývalá vyřazená motolékárna), kterou doplním vším potřebným včetně jodové tinktury. Kupuji si nejmenší balení (takové to kapátko). Jodovka na rozdíl od peroxydu má delší trvanlivost. Jednou jsem lékárničku neměl a po odření nohy v řece a neošetření (nebylo kde) jsem dostal otravu. Nyní zásadně vše desinfikuji. Ať to pálí jak chce. Je to lepší než brát měsíc antibiotika.

zjentek

stačí obyčejný alkohol a to nemusíš lít ani přímo do rány

ponovotny

řekl bych, že desinfikovat se začalo, protože se tím řesily občasné otravy krve atd. . Je samozřejmě pravda, že to další napadení poraněného místa hrozí jen v malém poměru a tělo si s poraněním vlasně nejlépe poradí samo. Podceň to ale u vlastního dítěte.

pokazdejinak

větší plochy je prostě lepší dezinfikovat… za nás holt nic lepšího než pálivý kysličník nebylo, ale na svoje děti už plácám nepálivou dezinfekci :)

nedám dopustit na hemagel – nebo koloidní náplasti… obojí je dezinfeční a hojení ve vlhku i míň bolí… a jizvy potom taky nejsou nebo jsou menší… syn měl před dvěma lety sedřenou půlku obličeje, mazali jsme a teď tam nic nemá… zato si letos odřel tu druhou půlku :) tak znova mažeme :))

walerianecek

Ahojky :) Hele, není… to už je snad dávno překonaný, ne?

bolak

jami155: a jakej je v tom rozdíl?

a když už jsme u toho, neexistuje teda něco, co by ránu BEZBOLESTNĚ desinfikovalo, a zároveň to i trochu umrtvilo (na potom)?

anonym

Rozdíl je v tom,že ten sprej je přijatelnější,než vlít to přímo na ránu z lahvičky.Co by snad nám pomohlo(mně a tobě)je rajský plyn.To bych se necukala,doufám..

badisko

existuje bolaku a v pripade poraneni zastavi i krvaceni …:D
jitrocel kopinaty je to prirodni antibiotikum ..a jeste cukr