Petruse6

Co se děje, schválí-li Poslanecká sněmovna státní rozpočet hned v prvním čtení?

Dobrý den, zajímalo by mne, co se děje poté, když PS schválí SR hned v 1. čtení (ne až ve 3.), nemůžu to nikde najít, kde by to bylo opravdu podrobně napsané. Budu moc vděčná, když mi to někdo bude ochoten podrobně vysvětlit, děkuji! :)

Odpovědi
JájsemRaibek

Schvalování státního rozpočtu probíhá v poslanecké sněmovně ve trojím čtení. V prvním čtení se projednávají základní parametry návrhu (výše příjmů a výdajů, saldo, způsob vypořádání salda, celkový vztah k rozpočtům vyšších územních samosprávních celků a obcí a rozsah zmocnění výkonných orgánů), které Poslanecká sněmovna buď schválí anebo doporučí vládě jejich určité změny a určí termín pro předložení nového návrhu. Pokud Sněmovna základní údaje schválí, nelze je v dalším čtení měnit.

Ve druhém čtení nejdříve vystoupí navrhovatel (předseda vlády) s návrhem zákona. Poté dochází k podrobnému řešení návrhu, kdy se předkládají pozměňovací návrhy, které předseda Poslanecké sněmovny předloží všem poslancům.

Ve třetím čtení se vede diskuze o možných stylistických, legislativně technických, gramatických, tiskových či jiných změnách. V tomto čtení lze znovu podat návrh na opakování druhého čtení. Na jeho konci se hlasuje o pozměňovacích návrzích, kdy Sněmovna s návrhem zákona o státním rozpočtu souhlasí.

led

Teoreticky:
schválený zákon je schválený zákon – bez ohľadu na počet (predchádzajúcich) čítaní.
Ale prax a systém schvaľovania zákonov prebieha podľa presne stanovených pravidiel
viď odpoveď "JájsemRaibek: Schvalování státního rozpočtu probíhá v poslanecké sněmovně ve trojím čtení. " http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/schvaleni-statniho-rozpoctu-v-1-cteni-co-se-deje