krftwrk

Samoobhajoba u soudu

Existuje neco jako prirucka, seznam zakonu, pro lidi, co se hodlaji sami objahovat ? Rekneme, ze za 2 mesice mam soud ohledne zvyseni vyzivneho (ja jsem zadatel, 18 let, student) a potreboval bych vedet, co rikat, jak se obhajovat, argumentovat.

Je jasne, ze za ty 2 mesice ze me pravnik nebude, ale precijen nejaky zakladni prehled bych mit mohl..snad

Nejlepší odpověď
Dochy

Tak za 1. se podle všeho nebudeš obhajovat. Ty jseš strana žalující.
2. Soudce je kupodivu člověk, takže pokud máš slušně sepsanou žalobu (nejspíš dle vzoru) u přelíčení pravděpodobně jen zdůvodníš na co se zeptá…

Mám jistou zkušenost ze svého okolí. Žalující plnoletý studoval a u soudu si chtěl vymoci plnění od otce, který dlouhodobě neplatil ani na nezletilá děcka a ani nebylo známo místo jeho pobytu. Podaná žaloba vč. žádosti o úhradu soudních poplatků otcem, předvolání k soudu včetně soudem dohledaného otce.
Nárok studujícího sice nezpochybněn, ale otec bez příjmů… Můžete platit? Nemohu, nemám. Kolik byste mohl platit? Polovinu. Rozsudek: Otec bude platit polovinu žádané částky. Žalobě bylo vyhověno částečně, tak i soudní poplatky napůl.

Výsledek: Otec neplatil dál. Podle všeho měl i další dluhy, takže o exekuci se ani nikdo nepokoušel.

Předpokládám, že pokud Tvůj rodič je na tom podobně,pak i právník bude na Tebe.

Další odpovědi
bolak

Emefej: podle mě je to naprosto logický krok, přece jaký by mělo smysl žádat o zvýšení výživného, kdyby vysouzené peníze odevzdal svému právnímu zástupci? já bych i tohohle argumentu a nevýhody využil ve vlastní prospěch a zmínil bych před soudcem, že narozdíl od tebe má druhá strana i na právního zástupce, a že dá raději peníze jemu než vlastnímu dítěti na kvalitní stravu, vzdělání a oblečení ..

Emefej

Pokud se v právní problematice neorientuješ, tak moc šancí bez právního zástupce nemáš.