hanicka.k.cb

Rybářské otázky: 1. Jaký způsob lovu rybu nejméně stresuje? 2. Mají ryby cit v tlamě?

Mám 2 otázky:
1. Jaký způsob lovu (na jakou návnadu, jakým způsobem) rybu nejméně stresuje? (chápu že samotné chytání ryby pro ni není nic příjemného, ale proč jí to dělat ještě těžší)
2. Je pravda, že ryby nemají v tlamě cit? Říkal mi to rybář, ale nějak tomu moc nevěřim.
Díky moc za odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

  1. Nevím jaký způsob lovu ryby nejméně stresuje, ale je známo, že jakékoliv protahování utrpení je stresující a navíc pokud je úlovek určen ke spotřebě, maso ztrácí na kvalitě. Myslím, že nejvíc humánní by byl lov do vrší, sítě ap. (myslím lov sladkovodních ryb a ne velkoodchyt) a okamžité usmrcení ryby.
  2. Tvor, který je vybaven nervovou soustavou nepostrádá v některých částech povrchu těla cit.(zvláště ne v těch, u kterých by se to někomu hodilo).

Další odpovědi
beer

  1. Nejmenší stres má ryba chytaná pod břehem do rukou
  2. V tlamě má většina ryb chuťové a částečně i „hmatové“ receptory

O chytání do ruky ti asi nejde, tedy stres bude mít ulovená ryba vždy (zdolávání, manipulace na břehu..), je proto vhodné zacházet s rybou co nejšetrněji. Pokud se rozhodneš chytat ryby, vše dozvíš podrobněji v kurzu začátečníků.

Zdroj: Studium, zkušenost

ponovotny

Asi nejmíň stresující bude elektrický proud (když je dobrý pro člověka tak asi i pro rybu). Síť tažená za lodí se může zdát jako dobré řešení, ale ve skutečnosti si tam asi ryby zažijí pěkné peklo.
To s tou necitlivou tlamou se opravdu říká. Když jsem se pídil po tom jak se to zjistilo, tak jsem se dozvěděl, že kdyby jí to bolelo tak by asi křičela

ponovotny

beer- naprosto nesouhlasím, že rybu nejméně stresuje chycení do ruky. Co ty (a další šiřitelé) vůbec tušíte o tom co ryba prožívá ve chvíli když ji chytneš do ruky a vytáhneš z vody. Základní problém je lovení živých tvorů pro zábavu nebo sport. Právě z tohoto nezdravého problému vychází alibistické kecy o tom jak zvíře nestresovat atd.. Pokud se loví pro spotřebu je na místě diskutovat jaký způsob je správný. Jde však v principu o to v rámci nějakých možností v co nejkratší době zvíře usmrtit. Pokud jde o lov s úmyslem pouštět pro zábavu a sport, jde vždy o týrání, které se schovává za výmluvy typu „korálek je humálnější než háčeček“