Odpovedi18

Rodí se nevidomí lidé už od narození nebo se to některým stane až za nějákou dobu?

Nejlepší odpověď
annas

O nevidomých je v archivu několik různých otázek. Máte-li zájem, můžete se dovědět víc.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=nevidom%C3%AD

--
Někdo se tak narodí. Chodívala jsem doTyfloservisu, kde jsem se setkala s jedním pánem, který měl asi ve 20 letech havárii na molorce. Skončil v nemocnici. Je to už dávno, tehdyy neexistovalo vyšetření CT.

Vrátil se domů relativně zdravý. Postupně se mu zhrošoval zrrak, měl velké bolesti hlavy, takže při operaci mu lékaři našli v hlavě malinký úlomek něčeho (nejsem si jistá – snad kovu), co se mu tam zapíchlo při nehodě. a několik roků talčilo na oční nerv., až odumřel. Takže přišel o zrak.

Trvalo mu dlouho, než se naučil číst slepecké písmo, pohybovat se nejen po ulici, ale i v dopravním prostředku. Pomáhal mu pes. Vyprávěl úsměvé příhody, když ho vedl pes, samozřejmě někdy neodhadl výšku, takže se spolu „dohadovali“, jak dál.

Dostala jem od něho na památku dva keramické hrníčky, které zhotovil sám. Výrobky dodával do prodejny Tyflocentra.

Tvar a barvu dělal podle paměti. Občas mu poradila manželka, ale obdivovala jsem, jak byl tento člověk optimistický.

Určitě už nežije, ale když jedu autobusem, který projíždí kolem vesnice, kde bydlel, vzpomenu si na něho.

Dnes už nevidomí mají více pomůcek, zpravidla zvukových.

Další odpovědi
nyjono

Někteří se již nevidomí narodí a některým se to stane třeba po nemoci nebo úrazu.

Radius

Já znám jednoho, co nevidí vůbec nic od narození. Jinak on pracuje na telef. ústředně v podniku, pamatuje si čísla všech poboček v podniku.

Jinak on je nadaný na jazyky, pozná od sebe podobné cizí jazyky a stoprocentně je odliší.

Také je nadaný na chutě, odliší od sebe cokoli. On rád ochutnává různé potraviny, samozřejmě mu pomáhá rodina, na něco špatného ho upozorní (např. z jídla, aby to nejedl, že je to např. plesnivé).

Já sám se občas za ním zastavím a dám mu ochutnat např. čerstvý vdolek nebo škvark. placku.

Jinak oni mají různé pomůcky, např. mluvící mobily, mluvící hodinky, jedny jsem mu nedávno sehnal, jsou řízené DCF a ukazují naprosto přesný čas.

V Praze (kousek od horního konce Václav. nám. a druhou v Olomouci) mají prodejnu pomůcek pro slabozraké (níže dávám odkaz).

Zdroj: https://www.ty­flopomucky.cz/