Prosím o radu, týká se sporu s realitní kanceláří.

Mám uzavřenou smlouvu, výhradní na zprostředkování prodeje bytu.Smlouva je na dobu neurčitou.Během 1roku jsem však byt pronajala,pros­třednictvím téže real.společ, za kterou obdržela provizi.(Bez jakékoliv smlouvy)Nyní jsem uzavřela výhradní smlouvu s jinou real.společ. a po podpisu smlouvy jsem zjistila, že smlouva na prodej bytu stále platí. Je to možné, aby byla smlouva na prodej stále platná, když mi realitka pomohla pronajmout byt a inzerát byl několik měsíců stažen z inzerce?Byla mezi námi kromě první smlouvy vždy jen ústní dohoda a mám jen doklad o zaplacení provize na zprostředkování pronájmu.Moc prosím o pomoc.Hrozí mi sankce?Mám pocit, že jsem byla uvedena v omyl o trvání smlouvy i po roce, přesto, že prodej byl přerušen a následoval pronájem.Předem děkuji, snad se najde někdo, kdo mi poradí.

Odpovědi
Jambalaya

To se obávám, že nebude tak jednoduché. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou a neukončila jste jí, pak je stále v platnosti, udělejte to, co nejdříve. Ústní dohody v tomto případně nejsou moc platné, ale hlavně skutečnost, že byt byl pronajat neznamená, že automaticky zaniká původní smlouva o prodeji.
Já bych se zkusila s nimi dohodnout, a kdyby to nešlo, pak zbývá jedině soud. Asi by bylo dobré si rozmyslet, zda bude levnější zmíněná sankce, nebo právník. Osobně jsem vždy pro dohodu, protože jinak to vypadá na dlouhá léta, při rychlosti našich soudců a hlavně výsledek je nejistý.