Paja.995

Proplácení svátků a víkendů 2

Děkuji moc za odpověď. Podepsal jsem dohodu o provedení práce, ale rád bych se ještě zeptal. Mám známou a ta také pracovala na DPP, ale svátky a víkendy proplacené dostala, jak je to tedy možné.

Odpovědi
standa

Navazuji na předchozí odpověď (viz zdroj).

A co dostala proplaceno? Zda pouze odpracované hodiny nebo hodiny + příplatek za svátek či víkend?

Osobně si myslím, že zaměstnavatel nejspíš příplatky neproplácel (není to jeho zákonná povinnost) a pokud proplatil odpracované hodiny, tak proto, že se na tom se zmiňovanou známou dohodnul. Důležité taky je o jaký druh práce se jednalo…

Berte to tak, že pokud se se zaměstnavatelem na určitých výjimkách nedohodnete, tak zaměstnavatel obvykle postupuje pouze tak, co mu ukládá zákon, víc ani chlup.

Na druhou stranu do DPP lze dohodnout řadu specialit, počínaje slušnou mzdou, přes možnost proplácení příplatků a konče za jakých podmínek bude ´dohoda´ končit.

Ale na slušnou ´dohodu´ musejí přistoupit obě strany, což velmi často bývá problém ☹

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proplaceni-brigadnikum-vikendy-a-svatky

Jambalaya

Ano, souhlas se Standou. Samozřejmě je možné dohodnout přesné podmínky i v DPP. Například cestovní náhrady lze poskytnout pouze v tom případě, kdy se zaměstnavatel a zaměstnanec v písemné DPP výslovně dohodli na úhradě cestovních náhrad. Totéž se týká i různých příplatků apod.
Tedy, pokud jste se přímo nedohodli, nezáleží vám nic, neboť DPP je práce konaná mimo pracovní poměr a tedy se na ni automaticky nevztahují ani zásadní předpisy zákoníku práce.