Terrs

Pronájem louky zemědělci..

Velká louka, kolem se nacházejí chaty. Je možné, aby zemědělské ,,družstvo,, které má tuto louku v podnájmu, (několikaletá výpovědní lhůta) umožnilo přilehlým ,chatařům, aby si jen tak bez souhlasu majitele zaplotily pozemky na louce vedle svých chat (chaty neměly žádné pozemky, jen velmi malé, tak si vytvořily před nimi velké zahrady na louce) na kterých mají už i dokonce bazény i tenis. Kurt se tam najde..... Dopustilo se družstvo porušení nájemní smlouvy ? Nebo je vůbec možné aby mohli tak zacházet s pozemkem zemědělským bez vědomí majitele?

Odpovědi
_Bůh_

Družstvo se porušení smlouvy nedopustilo, protože do toho nemá v první řadě vůbec co mluvit.
Plot mezi pozemky je záležitostí vlastníka a sousedících vlastníků.
Nevím na čím pozemku jsou ty bazény, a zda jsou v zemi, ale může jít o černou stavbu.

Terrs

Nebo spíš představte si, že jste pronajali louku zemědělskému družstvu a to k zemědělským účelům. Za nějaký ten rok se tam podíváte, jak to tam vypadá a zjistíte, že louka je o polovinu skoro menší, rozšířením oplocení sousedních pozemků, na kterých je tenis. kurt, bazény, na půl v zemi, i nad zemí, okrasné posečené Trávnický, skalky, a tak. A v ten moment zjistíte, že tohle je na vašem pozemku všechno, louce. Co byste dělali?

_Bůh_

Jako vlastník bych jim řekl, ať si to dají pryč. Není přeci možné, aby si dávali plot na cizí pozemek, kdo to kdy viděl. Lidi se cpou všude, a je nutné jim rázně utnout tipec. Nevím, zda se to považuje za černou stavbu, ale počítám, že ploty a bazén za ně lze považovat. Možná by to tedy mohl řešit stavební úřad. Určitě se ale jedná o zásah do vlastnického práva podle občanského zákoníku. Lze těmto lidem tedy poslat předžalobní výzvu k odstranění protiprávního stavu. Případně poté podat žalobu. Nebo to řešit bez úřadů a najmout si Ukrajince, ať dají ty ploty pryč.
Já zažil obdobnou situaci – řadovky, vedle nich každá řadovka vlastní kousek zahrady a plot. Jejich pozemky sousedí s naší ornou půdou. Lidi samozřejmě na svůj vlastní plot nebrali ohled, a začali si rozšiřovat zahrádku na naše pole – rajčátka, vyšší rostliny, všechno možné. Takže jsme vzali traktor s pluhem a všechno jim zaorali. Bez diskuze.

Terrs

Louku vlastní majitel. Ten ji pronajal zemědělskému družstvu. Jeden zná druhého, tak družstvo umožnilo, toleruje to, a prakticky dovolilo majitelům okolních pozemků, že si je může rozšířit do louky. Tím rozšířily svá oplocení do louky. Ty bazény a tak jsou už na té louce. A zemědělci obdělávání ten volný zbytek a platí nájem úplně za celek.