UltraFan

Plánuji koupit zahradu, na které se nachází celkem pěkná chatka, která ale není zapsaná v KN. Bude problém ji zapsat?

Zdravím.
Plánuji koupit zahradu, na které se nachází celkem pěkná chatka, která ale není zapsaná v KN. Přiznám se, že se v tom nevyznám, někdo mi říká, že do určitých m2 není zápis nutný, já si ale myslím, že každá stavba by zapsaná být měla.
Zahrada v katastru je, což je základ, ale bude velký problém zapsat tu chatku?

Nejlepší odpověď
Drap

Záleží na druhu stavby a na velikosti. Také hodně záleží na lokalitě. Příliš málo informací pro odpověď. Zeptej se na katastru, tam ti řeknou vše potřebné.

Další odpovědi
led

ak stále plati, že pre chatku do 9m2 (tj 3×3m) stačí ohláška, nie je problém. Ale pri väčších treba stavebné povolenie, vo vašom prípade sa poraďte na katastrálnom úrade, kedže záhradu chcete kúpiť aj s existujúcou nemovitosťou.

Neviem, ako to je v súčasnosti s výpočtom zastavaných metrov.
Na Slovensku sa spočítavajú všetky podlažia, to znamená ak si postavíte dvojpodlažnú búdu s pôdorysom 3×3m, zastavaná plocha je súčet plôch všetkých podlaží tj.18m2 a už ste prekročili limit ☹

agentpv

mám pocit že záleží na tom jestli je chatka spojena se zemí (že má základy) = musí být zapsaná v KN. Mi jsme kdysi na pronajatém tábořišti měly povoleny pouze stavby bez spojení se zemí, a tak jsme tam postavili srub bez základů a nic se nemusela katastrovat – ale to už je aspoň 25 let..

Pepa25

Katastrální zákon č. 256/2013 Sb. v platném znění říká, že v katastru nemovitostí se evidují budovy, za které se ale nepovažují drobné stavby, které definuje §2: " stavba s jedním nadzemním podlažím, pokud její zastavěná plocha nepřesahuje 16 m2 a výška 4,5 m, která plní doplňkovou funkci ke stavbě hlavní, a stavba na pozemcích určených k plnění funkcí lesa, sloužící k zajišťování provozu lesních školek nebo k provozování myslivosti, pokud její zastavěná plocha nepřesahuje 30 m2 a výška 5 m"
Takže zákon skutečně mluví o m2, ale zároveň musí jít o „plnění doplňkové funkce k funkci hlavní“. Tzn. pokud je na pozemku jen tato jedna stavba (chatka), tak nejde o drobnou stavbu. Zahradní chatky se tak do katastru zapisují.
Postup je přes stavební úřad a zkolaudování stavby – jak moc to bude problamatické závisí na ploše a stavu chatky …

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2013-256#p2