JájsemRaibek

Proč sice nepatrně, ale přesto měří 3f elektroměr, když je odběr vypnutý?

Jediné co mě napadá že vzniká elektromagnetické pole z druhého vodiče, který vede vedle toho 3f vodiče.
Jen pro úplnost dodávám: Vše je vypnuté, je měřen 3fázový obvod. Vedle 3f kabelu vede ještě jeden 230V, který má odběr. 3f obvod je oddělen od 1f obvodu.

Přes noc je nárůst měřené spotřeby o 0,02kWh.

Doplňuji, že měřený obvod je bez odběru! Vše je vypnuté a přesto elektroměr naměří spotřebu. Jedná se o mechanický elektroměr (ne elektronický ( digitální na din lištu).

Nejlepší odpověď
orwell

Je zde ještě možnost – svodový odpor mezi žilami trojf. kabelu. Je třeba si uvědomit, že uváděná spotřeba 0,02 kWh = 20 Wh za noc, tj. za cca 12h, odpovídá příkonu „virtuálního spotřebiče“ asi 1,7 W, což odpovídá proudovému odběru v řádu jednotek mA. Pokud by existoval snížený odpor izolace mezi žilami či některou žilou a středním vodičem v řádu desítek kOhm, mohlo by k tomuto jevu dojít. Odpojení kabelu za el.měrem by to mohlo potvrdit, pokud tam není plomba.

Další odpovědi
Mapel

Každý elektroměr má minimální hladinu do které neměří. Při vypnutém odběru nic nebude měřit. pokud je naměřeno 0,02lWh, tak něco určitě běží. Jako příklad uvedu ledničku, televizor v pohotovostním režimu. mikrovlnka, rádio v pohotovostním stavu a další spotřebiče ve stand-by režimu. Opravdu je na noc vše vytaženo ze zásuvky?

aliendrone

Podle mne nějaký „ignorovaný jakobyspotřebič“ (např. idnikační LEDky) nebo tak něco. Orwellova domněnka zní také pravděpodobně. :)

elkon

Vnitřní spotřeba elměru.

Hlada

Elektroměr je vadný.
Každý mechanický elektroměr s hliníkovým kotoučem je konstuovaný tak, aby pod napětím bez odběru zůstala v okénku stát značka. Při spotřebě do necelé poloviny otáčky se kotouč má vrátit.

SSReadme

Příspěvek smazán administrátorem.

JájsemRaibek

Mapel, ano nic neběží.
Do objektu vedou dva kabely a to 1×230V z důvodu stálého napájení nutných spotřebičů a pak 3×230V (3×400V) kvůli rozfázování různých spotřebičů a tento obvod je měřen elektroměrem. Vše je vypnuté, kromě samostatného vedení 1×230V, kde jsou zapnuté nutné spotřebiče (lednice, alarm, nouzové osvětlení). Toto vedení je odděleno od druhého. Oba kabely jsou však umístěny vedle sebe, proto jediné co mě napadá je elektromagnetické pole.
Jina opakuji, že na měřeném obvodu je vše vypnuté.