mzm

Proč se badmintonovému košíčku říká míček, když má k míčku poměrně daleko?

Proč? Z historie? Je to malý kulatý bržděný míček?

Nejlepší odpověď
annas

„Začneme názvem – jak se vlastně badmintonovému náčiní správně říká? Anglické "shuttlecock“ se do češtiny nejčastěji překládá jako míč, případně míček, nikoliv košíček, jak se někteří mylně domnívají. Pokud chcete hráče badmintonu naštvat, zkuste schválně slovo košíček použít."

http://www.bad­mintonweb.cz/pe­ri_nebo_plast_­.htm

„Správná česká terminologie pro základní badmintonové náčiní je "raketa“ a „míček“. U rakety je to logické: pálka se používá ve sportovních odvětvích jako stolní tenis, baseball nebo kriket. Raketa se od pálky liší výpletem.

Co se týká košíčků, situace je složitější. Badmintonové míčky skutečně košíčky připomínají, anglický termín pro míček je „shuttlecock“ (a odlišuje tak badmintonové míčky od běžného „ball“).

U nás se však vžilo obecnější označení „míček“ a o „košíčcích“ mluví pouze laici a někteří rekreační hráči."

Etymologii a vysvětlení najdete v odkazu, souvisí to s historií a pohybem míčku – zpětný pohyb, podobá se pohybu na tkalcovském stavu a část názvu je odvozená od peří.

Výraz shuttlecock má několik významů.

https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Shuttlecock

Takže jde o míček ve tvaru košíčku. Nemusí být klulatý.

Podle české etymologie V. Machka je mič něco měkkého na rozdíl od hálky, tj. kuličky. Později podle kulatosti se tvar přesunul i na míč.

Další odpovědi
Kepler

On to skutečně míček je, i když původně opeřený, aby nelítal moc rychle.

zjentek

Tak to slyším poprvé!

Michalbfhncf

Protože to je na Wikipedii