Válek Petr

Proč ryby skáčou nad vodu?

Např. kapr apod.

Nejlepší odpověď
Emefej

Na toto téma se na různých rybářských webech vedou sáhodlouhé diskuze už řadu let. Teorií je mnoho, ale nikdo to zatím hodnověrně nevysvětlil.

Další odpovědi
annas

V dnešíní příloze na s. 22 přílohy Rodina MF Dnes (20. 10, 2017) je stejná otázka.

Proč vyskakují ryby nad vodu?

Kéž bychom se mohli zeptat kapříků a jejich kolegů. I když odborníci vědi o rybách spoistu, stále nad vyskakováním nad vodu visí otazník.

Nabízí se, že je to kvůli kyslíku – vyskakují často v letních měsících, když dlouho neprší a voda není provzdušněná.

Jenže fyziologicky jsou kapří žábry stavěné na nouzový příjem kyslíku ze vzduchu, protože přidušená ryba by ani neměla dost energie na výskok.

Někteří proto tvrdí, že si skákáním čistí žábry zanesené sínicemi.

Nebo že se chtějí zabavit povrchových parazitů.

Inu, stejně jako lidi i ryby mají svá tajemství.

Kepler

Ryby skáčou nad hladinu z různých důvodů. Někdy to může být dobré znamení, že se ryby krmí a jsou aktivní. Někteří rybáři to přisuzují tomu, že ryby si čistí žábry od hledání potravy v bahně. Zvláště v teplé vodě ryby občas vyskakují, aby se prokysličili. Nejčastěji vyskakují kapři a amuři.
https://nafee­der.cz/poznam-ze-jsou-ryby-krmnem-miste/

Dochy

Buď se chcou vykoupat, nebo řešit své deprese…